(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u srijedu očekuje oprezno trgovanje, dok će smjer Crobex indeksa, kao i proteklih dana, ponajviše ovisiti o kretanjima na svjetskim burzama, na kojima vlada nesigurnost zbog strahovanja da će širenje koronavirusa u svijetu izazvati recesiju.
Svih pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks ojačao je jučer 0,9 posto, na 1.665 bodova, dok je Crobex10 porastao 0,88 posto, na 991 bod, pa su se odmaknuli od najnižih razina od lipnja 2016. godine, na koje su pali dan prije.
U ponedjeljak su, naime, Crobexi potonuli više od 9 posto, što je bio njihov najveći dnevni pad od financijske krize 2008. godine, pri čemu je izbrisano oko 7,5 milijardi kuna tržišne vrijednosti dionica.
Među sektorskim indeksima, najviše je jučer porastao prehrambeni, za 2,6 posto, dok je jedino pao industrijski, za 0,7 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 47 milijuna kuna, gotovo isto kao i dan ranije.
„Promet je jučer bio znatan, a Crobexi su, nakon oštrog pada u ponedjeljak, od početka trgovanja bili u plusu, nadoknađujući dio gubitaka. U jednom su trenutku Crobexi bili u plusu i više od 3 posto, no do kraja trgovanja dobici su smanjeni”, kaže Roman Rinkovec, broker u investicijskom društvu Credos.
Dodaje da će i danas smjer Crobexa ovisiti o smjeru svjetskih tržišta, na kojima posljednjih dana cijene dionica izuzetno osciliraju zbog strahovanja ulagača da će širenje koronavirusa izazvati recesiju.
„Jučer su na Wall Streetu cijene dionica snažno porasle, nakon oštrog pada dan prije, no jutros su terminski indeksi okrenuli u minus. Jutros su pale i cijene dionica na azijskim burzama, a isto se očekuje i na europskima. Riječju, danas je sve moguće – i rast i pad tržišta, pa i to da ne bude većih pomaka indeksa”, kaže Roman Rinkovec.
Na Zagrebačkoj je burzi najveći promet jučer ostvaren dionicom Valamar Rivijere, 7,75 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena porasla 0,8 posto, na 26 kuna.
Sličan promet ostvaren je i dionicom HT-a, a cijena joj je skliznula 0,3 posto, na 167 kuna.
S prometom od 4,8 milijuna kuna slijedila je dionica Atlantic grupe, kojoj je cijena porasla 5,7 posto, na 1.110 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Podravke, kojom je ostvareno 4,25 milijuna kuna prometa, pri čemu je poskupila 0,5 posto, na 383 kune.
Najveća dobitnica među likvidnijim izdanjima bila je dionica Končara EI, sa skokom cijene za 6,8 posto, na 550 kuna, dok je najviše pala cijena dionice Turisthotela, za gotovo 10 posto, na 2.540 kuna.
Na burzi se jučer trgovalo s 51 dionicom, pri čemu je njih 22 ostvarilo rast cijene, a 19 pad. Cijene 10 dionica su stagnirale.