ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje nakon pet tjedana rasta Crobexa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok bi Crobex indeks, nakon pet tjedana uzastopnog rasta, mogao stagnirati.

Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks ojačao je prošloga tjedna 0,4 posto, na 1.618 bodova, pa je trend rasta produžio na peti tjedan. Crobex10 skočio je, pak, 1,4 posto, na 1.011 bodova.

Među sektorskim indeksima, najviše je ojačao prehrambeni, za 2,1 posto, dok je najviše oslabio građevinski, za 3,65 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 38 milijuna kuna, što je gotovo 20 milijuna više nego tjedan dana ranije.

Uz to, u blok transakcijama ostvareno je još 13,7 milijuna kuna prometa, i to dionicom AD Plastika 4,89 milijuna kuna, HT-a 3,7 milijuna, Atlantic grupe 3,02 milijuna te Podravke 2,1 milijun kuna.

„Iako je krajem tjedna raspoloženje ulagača počelo padati, dobici na tržištu od početka tjedna su prevladali, pa je Crobex indeks blago porastao već peti tjedan zaredom. Blok transakcije su, pak, podigle ukupnu likvidnost, pa je prosječni dnevni promet iznosio više od 10 milijuna kuna, što je gotovo tri puta više nego tjedan dana prije”, kaže Magdalena Dolenec, analitičarka tržišta kapitala u Erste banci.

Najveći promet u redovnom trgovanju, 10,5 milijuna kuna, ostvaren je prošloga tjedna dionicom HT-a, pri čemu joj je cijena porasla 2,05 posto, na 174,5 kuna.

Slijedila je dionica Podravke s prometom od 5,6 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 5,9 posto, na 450 kuna.

„U fokusu ulagača našle su se dionice Podravke i Atlantic grupe nakon medijskih nagađanja o interesu za kupnju dijela poslovanja smrznutom hranom Fortenova grupe, odnosno Leda”, kaže Magdalena Dolenec.

Dionicom Atlantic grupe prošloga je tjedna ostvaren promet od 1,6 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena ostala nepromijenjena na 1.250 kuna.

Dionicom Valamar Riviere ostvareno je, pak, 2,36 milijuna kuna prometa, a cijena joj je oslabila 2,06 posto, na 23,8 kuna.

U fokusu investitora bile su i dionice AD Plastika te Ericssona Nikole Tesle, kojima je ostvareno po 1,9 milijuna kuna prometa.

Pritom je dionica AD Plastika poskupila 0,4 posto, na 130 kuna, a Ericssona za 1,5 posto, na 1.320 kuna.

Najveća gubitnica među likvidnijim izdanjima bila je dionica Ingre, s padom cijene za 6,9 posto, na 7,45 kuna.

Protekloga tjedna trgovalo se s ukupno 57 dionica, pri čemu je njih 19 ostvarilo rast cijene, a 32 pad, dok šest nije zabilježilo cjenovnu promjenu.

„Ovoga će tjedna vjerojatno i dalje u fokusu biti vijesti o mogućoj kupnji Leda, a pratit će se i makroekonomska kretanja, kao i vijesti vezane uz situaciju s koronavirusom”, kaže Magdalena Dolenec.

A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale

pri čemu je Wall Street bio na gubitku četvrti tjedan zaredom. Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna pao 1,7 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,6 posto.

„Ulagači su u strahu da će novi val širenja koronavirusa u svijetu usporiti oporavak najvećih svjetskih gospodarstava, na što upućuje i niz objavljenih makroekonomskih podataka”, kaže Magdalena Dolenec.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,75 posto, dok je frankfurtski DAX potonuo 4,9, a pariški CAC 5 posto. STOXX indeks 600 vodećih europskih dionica izgubio je prošloga tjedna 3,6 posto, što je njegov najveći tjedni gubitak od polovice lipnja.

„Naime, neke europske zemlje ponovno uvode restriktivne mjere za sprječavanje širenja koronavirusa, što dodatno zabrinjava ulagače jer to znači i usporavanje oporavka gospodarstava”, kaže Magdalena Dolenec.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter