(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje dok će ulagači pratiti zbivanja na svjetskim burzama, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati, nakon tri tjedna pada.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobexi su prošloga tjedna pali za 1,33 posto, pa je tako Crobex završio trgovanje na 2.082 boda, a Crobex10 na 1.241 bodu.
Oslabili su već treći tjedan zaredom, dotaknuvši najniže razine od kraja ožujka.
Među sektorskim indeksima, najviše je pao prehrambeni, za 1,73 posto, dok je najviše porastao građevinski, za 4,02 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 39,2 milijuna kuna, što je gotovo 11 milijuna manje nego u tjednu ranije. Uz to, ostvareno je 2,3 milijuna kuna blok prometa, i to dionicom Atlantic grupe po cijeni od 1.620 kuna za dionicu.
„Crobexi su prošloga tjedna pali, a likvidnost je oslabila”, kaže Matej Pretković, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
Najlikvidnija je u redovnom trgovanju bila dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno 6,6 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala 1,15 posto, na 34,3 kune.
Po likvidnosti je slijedila dionica Atlantske plovidbe, s prometom od 5 milijuna kuna. Cijena joj je potonula 5,4 posto, na 526 kuna.
Dionicom Podravke protrgovano je 3,7 milijuna kuna, a cijena joj je oslabila 1,33 posto, na 594 kune.
Znatniji promet ostvaren je i dionicom HT-a, 3,5 milijuna kuna, uz pad cijene za 1,1 posto, na 180 kuna.
Najveći pad cijene zabilježila je dionica Croatia osiguranja, za 9,33 posto, na 6.800 kuna.
Znatnije su pale i cijene dionica Luke Ploče, za 7 posto, na 595 kuna, te Visa, za 6,84 posto, na 8,85 kuna.
S druge strane, najveća dobitnica bila je dionica Varteksa, sa skokom cijene za 31,67 posto, na 7,9 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala protekloga se tjedna trgovalo s ukupno 61 dionicom, pri čemu je cijena njih 19 porasla, 33 pala, a devet stagnirala.
Wall Street pao, europske burze porasle
A na Wall Streetu su cijene dionica pale šesti tjedan zaredom. Dow Jones skliznuo je 2,1 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,4, a Nasdaq indeks 2,8 posto.
„Razlog je tome visoka inflacija u SAD-u, invazija Rusije na Ukrajinu, kao i usporavanje rasta kineskog gospodarstva zbog strogih mjera protiv koronavirusa. Povećanje kamata Feda radi suzbijanja inflacije vrši pritisak na tržišta dionica od početka godine”, objašnjava Matej Pretković.
A na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, nakon oštrog pada prethodnih tjedana. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,4 posto, dok je frankfurtski DAX skočio 2,6, a pariški CAC 1,7 posto.
„Unatoč tom rastu, europski burzovni indeksi i dalje su znatno niži nego na početku godine, a očekuje se da će se te razine i zadržati dok ne bude nešto više jasnoće na geopolitičkom planu”, kaže Matej Pretković.