(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok će u fokusu ulagača ovih dana biti kvartalni financijski rezultati domaćih kompanija, koji bi mogli pokazati inicijalni utjecaj koronakrize na njihovo poslovanje.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks ojačao je prošloga tjedna 0,47 posto, na 1.565 bodova, dok je Crobex10 oslabio 0,45 posto, na 962 boda.
Među sektorskim indeksima, najviše je porastao Crobexkonstrukt, za 3,7 posto, dok je najviše pao Crobexnutris, za 2 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 36 milijuna kuna, što je oko 5,5 milijuna manje nego tjedan dana ranije. U blok transakciji dionicom Valamar Riviere ostvareno je još 2,32 milijuna kuna, po cijeni od 23,2 kune za dionicu.
„Crobexi su prošloga tjedna imali mješovite izvedbe, dok je likvidnost nastavila opadati. Prosječni dnevni promet iznosio je oko 7,7 milijuna kuna, što je oko 3 milijuna manje nego tjedan dana prije“, kaže Magdalena Dolenec, analitičarka tržišta kapitala u Erste banci.
Najveći promet u redovnom trgovanju prošlog je tjedna ostvaren dionicom Atlantic grupe, 4,87 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena pala 1,7 posto, na 1.160 kuna.
Slijedila je dionica Valamar Riviere s prometom od 4,7 milijuna kuna, a cijena joj je oslabila 0,85 posto, na 23,3 kuna.
U fokusu investitora bila je i povlaštena dionica Adrisa, kojom je ostvareno 3,4 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala 1,3 posto, na 375 kuna.
Znatnije se trgovalo i dionicom HT-a. Uz promet od 3,39 milijuna kuna, cijena joj je oslabila 0,3 posto, na 165,5 kuna.
Najveća dobitnica bila je dionica Tankerske Next Generation, koja je poskupila više od 29 posto, na 54 kune. Znatni dobitak ostvarila je i dionica Ingre, kojoj je cijena skočila više od 21 posto, na 4 kune.
Najviše su, pak, pale cijene dionica Vira, za 12,2 posto, na 61 kunu, te Dalekovoda, za 8,5 posto, na 3,46 kuna.
Od ukupno 60 izdanja kojima se prošloga tjedna trgovalo, njih 23 ostvarilo je rast cijene, a isto toliko pad, dok se cijene 14 dionica nisu mijenjale.
„Danas očekujemo opreznije trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok će idućih dana u fokusu ulagača biti poslovni rezultati domaćih kompanija za prvi kvartal, koji će pokazati inicijalni učinak koronavirusa na poslovanje kompanija“, kaže Magdalena Dolenec.
A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale, nakon dva tjedna rasta, jer loši gospodarski podaci i slabi kvartalni poslovni rezultati kompanija ukazuju na velike štete od koronakrize.
Na Wall Streetu je Dow Jones pao 1,9 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,3, a Nasdaq indeks 0,2 posto.
„Ulagače su razočarali slabi podaci iz američkog gospodarstva. Doduše, prošloga je tjedna broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao za 4,4 milijuna, manje nego tjedan dana prije, no ukupni podaci pokazuju da je u posljednjih pet tjedana bez posla ostalo više od 26 milijuna Amerikanaca, čime su izbrisana sva radna mjesta stvorena od financijske krize 2008. godine. To će zasigurno ostaviti dubok trag i na poslovanju kompanija, pa analitičari smanjuju svoje procjene“, kaže Magdalena Dolenec.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,6 posto, dok je frankfurtski DAX skliznuo 2,7, a pariški CAC 2,4 posto.