ZAGREB

ZSE: Očekuje se daljnji pad Crobexa, svjetske burze pod pritiskom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje nastavak pada Crobex indeksa, nakon što su prošloga tjedna potonuli 17 posto, jer su najveće svjetske burze i dalje pod pritiskom strahovanja ulagača od gospodarskih šteta uslijed širenja koronavirusa u svijetu.

Od pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih četvoro danas očekuje pad, a jedan stagnaciju Crobexa.

Pod pritiskom širenja koronavirusa u zemlji i svijetu, Crobex indeks potonuo je prošloga tjedna 16,88 posto, na 1.512 bodova, a Crobex10 za 16,87 posto, na 902 boda.

U četvrtak su ti indeksi zaronili na najniže razine od 2009. godine, no u petak su nadoknadili dio prethodnih gubitaka.

Ukupno je u proteklom tjednu izbrisano gotovo 14 milijardi kuna tržišne vrijednosti dionica.

I svi sektorski indeksi bili su prošloga tjedna u velikom minusu, pri čemu su najviše pali industrijski, za 23 posto, i turistički, za 20,85 posto.

Likvidnost snažno porasla

Redovni promet dionicama dosegnuo je prošloga tjedna 192,6 milijuna kuna, što je za 111 milijuna kuna više nego tjedan dana prije.

Uz to, u blok transakcijama ostvareno je još 59,44 milijuna kuna, i to redovnom dionicom Adrisa ostvareno 35 milijuna kuna, dionicom Valamar Rivijere 10,5 milijuna, Podravke 3,35 milijuna, Končara EI 3,23 milijuna, Auto Hrvatske 2,3 milijuna, Arena Hospitality grupe 2,86 milijuna te Atlantic grupe 2,2 milijuna kuna.

„Crobexi su prošloga tjedna pali četvrti tjedan zaredom, a likvidnost se intenzivirala. Tako je prošloga tjedna prosječni dnevni promet iznosio više od 50 milijuna kuna”, kaže Magdalena Dolenec, analitičarka tržišta kapitala u Erste banci.

Najlikvidnija je u redovnom trgovanju bila dionica Valamar Rivijere, kojom je ostvareno 33,35 milijuna kuna, a cijena joj je potonula gotovo 26 posto, na 22,8 kuna.

Slijedila je dionica HT-a s prometom od 30 milijuna kuna, a cijena joj je pala 12,07 posto, na 153 kune.

Povlaštenom dionicom Adrisa ostvaren je, pak, promet od 18 milijun kuna, a cijena joj je pala gotovo 25 posto, na 346 kune.

U fokusu investitora bila je i dionica Podravke, čija je cijena pala 10,55 posto, na 373 kune, uz promet od gotovo 15 milijuna kuna.

Protekloga tjedna trgovalo se sa 77 izdanja, od kojih je većina, njih 67, zabilježila pad cijena.

Najveći pad svjetskih burzi od 2008.

„A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale po stopama koje nisu viđene od financijske krize 2008. godine”, kaže Magdalena Dolenec.

Na Wall Streetu su vodeći burzovni indeksi pali više od 8 posto, a na europskim su burzama gubici bili čak i veći.

Londonski FTSE skliznuo je 17 posto, dok je frankfurtski DAX potonuo 20, a pariški CAC 19,9 posto.

Posljedica je to strahovanja ulagača od gospodarskih šteta uslijed širenja virusa u svijetu.

„Uz to, početkom prošloga tjedna cijene nafte pale su po najvećoj dnevnoj stopi još od početka 1990.-ih godina, a ulje na vatru dolio je i predsjednik SAD-a Donald Trump zabranom putovanja iz većeg dijela Europe u SAD kako bi spriječio širenje virusa”, kaže Magdalena Dolenec.

Tjedan počeo daljnjim padom burzi

A na azijskim su burzama i u ponedjeljak cijene dionica oštro pale, unatoč brojnim mjerama monetarnih vlasti u svijetu, uključujući drastično smanjenje kamatnih stopa američkog Feda.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,00 sati u minusu oko 5 posto, zaronivši na najnižu razinu od 2017. godine.

Na gubitku su jutros i europski te američki terminski indeksi.

„S obzirom da su i dalje nepoznate posljedice širenja koronavirusa u svijetu na gospodarstva i s obzirom na sve strože mjere zaštite od virusa u svijetu, očekujemo i dalje pritisak na tržišta, no u nešto blažem obliku jer su središnje banke, kao i vlasti niza zemalja, počele uvoditi poticajne mjere”, kaže Magdalena Dolenec.

Američka središnja banka Fed u nedjelju je ponovno, već drugi put u desetak dana, smanjila ključnu kamatnu stopu, i to za puni postotni bod, u raspon od nula do 0,25 posto, s ciljem pružanja podrške gospodarstvu zbog udara koronavirusa.

Fed je, također, ponovno pokrenuo program kvantitativnog popuštanja, odnosno kupnje državnih obveznica, vrijedan 700 milijardi dolara, s ciljem ubrzanja novčanih tijekova i povećanja likvidnosti na tržištima.

Unatoč tome, jutros je terminski S&P 500 indeks u minusu gotovo 5 posto, a Dow Jones više od 1.000 bodova.

Terminski Euro STOXX 50 indeks vodećih europskih dionica u minusu je, pak, 2,8, a britanski FTSE indeks više od 2 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter