ZAGREB

ZSE: Crobexi na putu tjednih dobitaka većih od 3 posto

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u petak očekuje mirno trgovanje, kao i prethodnih dana, dok su Crobex indeksi, nakon četiri dana rasta, na putu znatnih dobitaka treći tjedan zaredom.

 Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.

 Crobex indeks ojačao je jučer 0,38 posto, na 1.626 bodova, dok je Crobex10 porastao 0,05 posto, na 1.007 bodova.

 Zahvaljujući rastu u posljednja četiri dana, Crobexi su na putu znatnih tjednih dobitaka. Crobex je trenutno u plusu 3,6, a Crobex10 3,4 posto od početka tjedna i kreću se na najvišim razinama od prve polovice ožujka.

 Redovni promet dionicama iznosio je jučer 4,7 milijuna kuna, što je oko 300 tisuća kuna manje nego dan prije.

 Najveći promet, gotovo 870 tisuća kuna, ostvaren je dionicom Valamar Riviere, pri čemu joj je cijena pala 1,1 posto, na 26,70 kuna. 

 Više od pola milijuna kuna imala je još samo dionica Zagrebačke banke, a cijena joj je porasla za 1,9 posto, na 54 kune. 

 S prometom od oko 460 tisuća kuna slijedila je dionica AD Plastika, koja je poskupila 1,7 posto, na 147 kuna.

 Dionicama Optime telekoma ostvaren je, pak, promet od 450 tisuća kuna, a cijena im je porasla 1 posto, na 6,04 kune. 

 I većini ostalih likvidnijih dionica cijene su jučer porasle. Tako je dionica Ericssona Nikole Tesle poskupila 0,9 posto, povlaštena dionica Adris grupe 2,15, a Ingre 7,6 posto.

 Nasuprot tomu, veće su likvidnije gubitnice bile dionice Podravke, s padom cijene za 1,2 posto, i Atlantske plovidbe za 4,1 posto.

 Najviše je, ipak, pala cijena dionicama Vira, za 7,6 posto, na 54,50 kuna. Trgovanje dionicama Vira oko podneva je bilo privremeno obustavljeno zbog obavijesti o blokadi računa te tvrtke, no kasnije je Viro izvijestio da je račun deblokoran, pa je trgovanje njegovim dionicama nastavljeno.

U fokusu podaci o BDP-u

 U fokusu ulagača bit će danas makroekonomski pokazatelji. Državni zavod za statistiku (DZS) objavit će prvu procjenu bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju ove godine, a analitičari su podijeljeni u procjenama je li gospodarstvo nastavilo rasti ili je, po prvi put nakon šest godina, palo.

 Od šest analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih troje očekuje rast gospodarstva između 0,5 i 1 posto, a troje pad između 0,5 i 4 posto.

 Pokažu li se procjene o rastu točne, bio bi to najsporiji rast od kraja 2014. Padne li BDP, bit će to prvi pad od polovice iste godine.

 Osim o BDP-u, u petak će DZS objaviti izvješća o prometu u trgovini na malo i industrijskoj proizvodnji u travnju, a očekuje se oštar pad.

 Već u ožujku promet u maloprodaji potonuo je za 7 posto na godišnjoj razini, što je najveći pad od 2010. godine, dok je industrijska proizvodnja pala peti mjesec zaredom, za gotovo 5 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter