Što se pak tiče konkretnih pregovora na relaciji BAT - hrvatska Vlada, uz zajedničko poštovanje EU standarda i regulative, teško je za razumjeti što priječi hrvatsku stranu da podrži postojeću istinski vrijednu industrijsku investiciju, čije je prisustvo od izuzetne važnosti, kako neposredno, tako i kao signal. Hoće li taj signal biti pozitivan ili negativan nizu drugih, potencijalnih, ozbiljnih investitora iz EU ili globalnog okruženja - to ovisi samo o nama, kaže Vedriš
Mladen Vedriš (Snimio Ronald Goršić / Cropix)
"Teško je za razumjeti što priječi hrvatsku stranu da podrži postojeću istinski vrijednu industrijsku investiciju", kaže za Glas Istre istaknuti ekonomski stručnjak dr. Mladen Vedriš, komentirajući vijesti da bi BAT mogao otići iz Hrvatske.
Tvrdi da treba učiniti sve da se dođe do dogovora, jer bi u protivnom posljedice mogle biti jako loše ne samo za Istru, već i za cijelu Hrvatsku.
"I državni i neposredno promatrani ekonomski interes je da takav proizvodni kapacitet ostane u Hrvatskoj".
Profesor Vedriš kaže da postoji realna opasnost da ubuduće u Istri sve bude koncentrirano prema turizmu, iako je udio BDP-a u industriji bio veći od onog iz turizma. Propast Uljanika, problemi s Plominom i sada opasnost da se povuče BAT "vode u situaciju koja na bizaran način gura u poziciju gdje će udjel turizma u ukupnom BDP-u biti još i veći".
- Već dugo traju pregovori Vlade RH, odnosno Ministarstva financija i direktno ministra financija Zdravka Marića s predstavnicima BAT-a oko njihovog nastavka proizvodnje cigareta u Kanfanaru. Svaki put kad se čini da je dogovor oko trošarinsko-porezne politike postignut, dogodi se da se pregovori, s hrvatske strane, vrate nekoliko koraka unatrag. BAT je, podsjetimo, prije godinu dana doveo u pitanje "nedovoljno poduzetničku klimu u Hrvatskoj". Zbog toga je i dalje otvorena opcija njihovog preseljenja proizvodnje na neku drugu lokaciju u Europi ili svijetu. Prema pouzdanim informacijama, to nije njihovo blefiranje i jačanje pregovaračke pozicije, nego realnost. Nije tajna da određeni lobiji protežiraju interese jedne druge multinacionalke koja u Hrvatskoj, za razliku od BAT-a, nema proizvodnju nego samo uvoz i distribuciju svojih proizvoda po Hrvatskoj?
- Što se tiče ocjene BAT-a o nedovoljnoj poduzetničkoj klimi u Hrvatskoj, to je realna ocjena za koju se kaže da je znaju "i vrapci na krovu". Sve međunarodne liste konkurentnosti, svi analitički papiri i dokumenti Europske komisije, ocjene MMF-a i Svjetske banke, rejting agencija i svih drugih koji se bave usporednim ekonomskim i društvenim analizama, već desetljećima upozoravaju na odsustvo strukturnih, ekonomskih i drugih vitalnih reformi: javne uprave, pravosuđa, teritorijalnog preustroja…
Sve su to komplementarni uvjeti daljnjim makroekonomskim promjenama za ukupan zaokret. Jer, tek sve to u cjelini stvara pozitivnu poduzetničku klimu. Pitajte kolege iz Češke, Slovačke, Poljske, Irske ili Izraela, kako se kompleksno i mukotrpno gradi pozitivno poduzetničko okruženje. Ali, na kraju se isplati. Ili, drugačije rečeno - to je jedini put. Alternativa je manevar na ranžirnom kolodvoru, a ne uspješno putovanje.
- Nije li državni interes, posebno zbog otežanog gospodarskog poslovanja u cijeloj državi i državnog proračuna dodatno opterećenog obvezama prema potresom poharanim područjima, tražiti svaki mogući način da ovako veliki proizvodno-izvozni poslovni sustav poput tvornice cigareta u Kanfanaru, zadrži u Hrvatskoj?
- Naravno da je - i državni i neposredno promatrani ekonomski interes - da takav proizvodni kapacitet ostane u Hrvatskoj. Nije ga bilo niti jednostavno niti jeftino izgraditi, a time ujedno i zaposliti niz djelatnika iz uže i šire okolice. Što se pak tiče konkretnih pregovora na relaciji BAT - hrvatska Vlada, uz zajedničko poštovanje EU standarda i regulative, teško je za razumjeti što priječi hrvatsku stranu da podrži postojeću istinski vrijednu industrijsku investiciju, čije je prisustvo od izuzetne važnosti, kako neposredno, tako i kao signal. Hoće li taj signal biti pozitivan ili negativan nizu drugih, potencijalnih, ozbiljnih investitora iz EU ili globalnog okruženja - to ovisi samo o nama.
- BAT u Istri je živi dokaz koliko je nužna diversifikacija gospodarstva. Ukoliko BAT napusti Hrvatsku i Istru, ova regija će, nakon gašenja Uljanika koji može poslovati samo na minimumu i na razvalinama starog sustava, opet previše ovisiti samo o turizmu. Što bi to značilo i za Istru, ali i Hrvatsku. Plenković je rekao da pregovori o ostanku idu dobro, ali se ništa ne događa?
- Opasnosti monokulture za bilo koji dio Hrvatske su velike i realne. Istra je bila u poziciji da je udio u BDP-u industrije bio veći od onog iz turizma, iako je turistička industrija sigurno vodeća u ukupnoj hrvatskoj turističkoj ponudi.
No, krah brodogradilišta, upitnost dijela energetskog potencijala u Plominu, a sada i ove priče oko BAT-a, vode u situaciju koja na bizaran način gura u poziciju gdje će udjel turizma u ukupnom BDP-u biti još i veći. Ne zbog njegova jačanja, nego gašenja drugih komponenti gospodarstva.
- Hrvatsku čekaju u ovoj godini i godinama koje dolaze, uz korona krizu, potrese, ekonomski problemi koji su se nagomilali. Ima li izlaza iz svega toga?
- Kao i u Europi treba pronaći najbolje odgovore u vlastitom okruženju i u danim okolnostima. Nije moguće prekopirati ili iskoristiti bilo kakva šablonska rješenja. Svaka je situacija i svaka država suočena s vlastitim izazovima, prioritetima te socijalnim i ekonomskim ograničenjima. Pravo je umijeće kako ploviti u danim okolnostima. Mirno more na ovom području teško je za očekivati.
- Je li Vlada u lagodnoj ili da kažemo lagodnijoj poziciji što prave oporbe nema, a "novi" SDP ne pokazuje baš nikakav interes za ekonomske teme?
- Sigurno je da je Vladi bez jake i argumentima naoružane oporbe život jednostavniji. Ali što je sparing partner slabiji, to su i rezultati i uspjeh u konačnici upitniji. Stoga, pitanje kvalitete oporbe je vitalno pitanje za ukupne demokratske i društvene procese, a ništa manje i one ekonomske u svakoj državi, pa tako naravno i u Hrvatskoj.
- Prošlo je pet godina sadašnje Vlade a Hrvatska je i dalje na dnu u Europskoj uniji. Istovremeno, malo koga to zanima. Kako je to moguće?
- Povremeno se čini da je prag ukupnih ambicija našeg društva skroman, što je sigurno posljedica rata i ratnih događanja kad je osnovno pitanje bilo kako preživjeti i osobno i na razini države. Istovremeno, današnje je društvo socijalno i ekonomski podijeljeno; između ovako ili onako poslovno uspješnog i angažiranog dijela i širokog kruga građana okrenutih socijalnim transferima raznih vrsta. Čak i u odnosu na sredstva EU opća je percepcija da je to pomoć - poglavito za različite oblike lokalne infrastrukture, a ne ozbiljna razvojna ekonomska poluga. To svjedoči i proporcija utroška tih sredstava; više od dvije trećine je ugovoreno, odnosno usmjereno prema različitim oblicima komunalnog života, a ne novim tehnologijama, novoj opremi i inovacijama, što jedino može mijenjati visoko deficitarnu konkurentnost hrvatske ekonomije.
- Kako ocjenjujete Plenkovićev kabinet, je li premijer dovoljno odvažan za jake iskorake i ima li suradnike koji to mogu provesti?
- Kompetencije i komunikacija predsjednika Vlade su na visokoj razini i nije upitan njegov osobni kapacitet za funkciju koju obavlja. Ostaje otvoreno pitanje sposobnosti i motiva za provođenje ozbiljnih, dubokih i ne lako provedivih reformi - imajte na umu formalne i neformalne interesne grupe koje su s druge strane rijeke, stanje inercije nesklono promjenama… Otvoreno je pitanje koherentnosti i sposobnosti postojećih izvođača radova za taj posao u prvom, drugom i trećem ešalonu izvršne vlasti te na nizu područja koja zahtijevaju stručnost.
- Što možemo očekivati ako i ova turistička sezona ne bude uspješna?
- Daljnji pad, odnosno stagnaciju BDP-a i veće poteškoće u osiguravanju sredstava u proračunu za financiranje redovnih i izvanrednih javnih rashoda. No, pitanje pokazuje i svu realnost postojećeg hrvatskog modela, odnosno dubinu problema. Da li sudbina istinskih, za Hrvatsku usporedno promatrano, turističkih velesila poput Austrije, Španjolske, Grčke, Francuske, ovisi dominantno o tome kakva će biti turistička sezona pojedinih godina? Visok udjel turističke industrije u hrvatskom BDP-u kontinuirano upozorava na suštinski izostanak drugih sastavnica vezano uz realnu ekonomiju - industrija novog doba osobito. Premalo je tvrtki poput Rimac automobila, IT tvrtki, ali i onih iz niza drugih u svim segmentima deficitarnih tvrtki.