(Hina/EPA)
Dolar je ojačao u utorak na međunarodnim tržištima prema košarici najznačajnijih svjetskih valuta uslijed većih kupnji nakon oštrog pada cijena nafte, zahvaljujući svome statusu sigurnog utočišta za kapital u neizvjesnim vremenima.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u takvom je ozračju bio na dobitku 0,2 posto prema zatvaranju dan ranije, dosegnuvši 100,16 bodova.
Euro je pritom oslabio 0,3 posto, na 1,0833 dolara. Dolar je pak oslabio 0,2 posto prema japanskom jenu, u koji investitori nerijetko usmjeravaju kapital u turbulentnim vremenima, skliznuvši na 107,40 jena za dolar.
Terminske cijene nafte na američkom tržištu u ponedjeljak su po prvi put zaronile u negativno područje, pritisnute izdašnom ponudom a sve slabijom potražnjom u uvjetima pandemije novog koronavirusa. Rano jutros ipak su se vratile u pozitivno područje.
Najteže pogođene bile su valute jače izložene kretanjima cijena nafte, poput norveške krune i kanadskog dolara, a među većim gubitnicima prema američkom dolaru bila je i švedska kruna, inače vrlo osjetljiva na globalnu gospodarsku stabilnost.
Norveška kruna oslabila je prema dolaru za 0,7 posto, kanadski dolar za 0,4 posto, a švedska kruna za 0,5 posto, skliznuvši na najniže razine u dva tjedna.
Cijena barela nafte na američkom tržištu za isporuke u svibnju prema posljednjim je podacima iznosila minus 2,51 dolara, odskočivši s minus 40 dolara na koje je u jednom trenutku potonula u trgovanju u New Yorku. Taj ugovor ističe u utorak.
Terminske cijene prema aktivnijem ugovoru, onom za isporuke nafte u lipnju, iznose 20,27 dolara po barelu.
"Cijena nafte je iznad najnižih razina, no mnoge će kompanije biti pogođene. Budu li im dionice pod pritiskom prodaja, dolar bi mogao jačati temeljem svog statusa sigurne luke za kapital. Jedino što koči dolar da raste još i više je to što je američka središnja banka Fed poduzela kvantitativno popuštanje više nego ijedna druga središnja banka", rekao je Shane Oliver, glavni ekonomist u AMP Capital Investorsu.
Zatvaranje tvornica i ograničenja putovanja, uvedeno s ciljem usporavanja širenja zaraze, izazvalo je oštar pad cijena nafte. To je razlog zbog kojeg se povlači novac iz valuta koje se oslanjaju na robe i iz ostale rizične imovine te ga se preusmjerava u imovinu iskazanu u dolarima.
Radi boljeg uvida u stanje najvećeg gospodarstva eurozone analitičari će pratiti najnovije izvješće njemačkog instituta ZEW o ekonomskoj klimi u travnju.
"Euro trpi budući da tržišta razmišljaju o povećanom zaduživanju koje će biti nužno za financiranje oporavka od Covida-19", rekao je Marshall Gittler, analitičar u brokerskoj tvrtki BDSwiss. Europske zemlje izdaju dužničke papire kako bi poduprle gospodarstva čija je aktivnost zamrznuta zbog mjera o karanteni.