(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica pale, nakon tri dana rasta, jer je zbog zaoštravanja restriktivnih mjera u Kini i nekim europskim zemljama splasnuo optimizam u vezi brzine oporavka svjetskog gospodarstva od koronakrize.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 posto, nakon što je jučer ojačao 0,7 posto.
Londonski FTSE indeks oslabio je jutros 0,45 posto, na 6.770 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,40 posto, na 13.934 boda, a pariški CAC 0,60 posto, na 5.646 bodova.
Europske ulagače zabrinule su najave zaoštravanja restriktivnih mjera protiv koronavirusa u nekoliko velikih europskih zemalja, kao što su Francuska i Njemačka.
U Kini je, pak, u 'lockdownu' više od 28 milijuna ljudi, a u petak je objavljeno da je u posljednja 24 sata zabilježen najveći broj novih slučajeva zaraze u posljednjih 10 mjeseci.
U fokusu ulagača su i novi poticaji američkom gospodarstvu. Jutros je, naime, izabrani predsjednik SAD-a Joe Biden predstavio prijedlog novog paketa poticajnih mjera.
Vrijednost paketa iznosi oko 1.900 milijardi dolara, što uključuje 415 milijardi u cilju suzbijanja covida-19, oko 440 milijardi pomoći malim poduzećima te 1.000 milijardi dolara izravne pomoći kućanstvima, što uključuje izravno plaćanje 1.400 dolara mnogim nezaposlenim Amerikancima.
No, ulagače je zabrinuo pad terminskog S&P 500 indeksa, nakon što je Biden predstavio nove poticaje.
„Ulagače zabrinjava pitanje što to znači s poreznog stajališta. Lako je trošiti, no kako će se to platiti. Tržišta često ignoriraju politiku, no ne mogu ignorirati poreze”, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Inverness Counsel.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, na 28.519 bodova.