(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica pale, drugi dan zaredom, jer ulagače zabrinjava daljnje širenje koronavirusa u europskim zemljama, a loše je na tržišta utjecala i kaotična debata dvaju kandidata za predsjednika SAD-a.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 posto, nakon što je jučer pao 0,5 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,15 posto, na 5.905 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,30 posto, na 12.789 bodova, a pariški CAC 0,25 posto, na 4.820 bodova.
Loše raspoloženje na tržištima posljedica je vijesti o daljnjem širenju koronavirusa u zemljama Europe.
U utorak je Britanija izvijestila o 7.143 nova slučaja zaraze, rekordnom dnevnom broju, dok mediji pišu kako Njemačka razmatra mogućnosti uvođenje novih restriktivnih mjera.
Negativno je na tržišta utjecala i kaotična debata između predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i njegovog izazivača iz Demokratske stranke Joe Bidena, koji prema anketama uoči izbora u studenom vodi na nacionalnoj razini i u mnogim saveznim državama.
Među ostalim, u debati je Biden napao Trumpa zbog načina na koji je vodio krizu oko koronavirusa, dok je Trump agresivno napadao suparnika na osobnoj razini.
I dok traju analize tko je bio bolji u debati, terminski S&P 500 indeks pao je 0,6 posto, nakon rasta za 0,7 posto uoči debate, što najavljuje pad cijena dionica na Wall Streetu.
Posljedica je to, kažu analitičari, izjava Donalda Trumpa koje izazivaju sumnju u to hoće li prihvatiti izborne rezultate.
„Ulagače najviše zabrinjava pitanje hoće li izbori biti pošteni i kako će proteći. U normalnim uvjetima ili...?”, kaže Ayako Sera iz Sumitomo Mitsui Trust Bank.
A na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,2 posto, ojačavši treći dan zaredom.
Podršku tržištima pružio je podatak da je PMI indeks proizvodne aktivnosti u Kini u rujnu dosegnuo 51,5 bodova, dok je mjesec dana prije iznosio 51 bod.
Veći rast aktivnosti od očekivanja analitičara ukazuje na stabilan oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva od koronakrize.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 1,5 posto, na 23.185 bodova.