LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze porasle, ponajviše turistički sektor

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u utorak ujutro burzovni indeksi porasli, nakon jučerašnjeg pada, a na dobitku su gotovo svi sektori, ponajviše turistički, koji je skočio gotovo 2 posto.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7 posto, nakon jučerašnjeg pada.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,18 posto, na 7.478 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,72 posto, na 14.064 boda, a pariški CAC 0,56 posto, na 6.385 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu gotovo 2 posto, no i dalje je od početka mjeseca na gubitku više od 5 posto.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 3,1 posto.

Znatan rast MSCI indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku hongkonškog Hang Senga za više od 2 posto jer su, nakon nedavnog oštrog pada, snažno porasle cijene dionica kineskih tehnoloških divova, kao što su Alibaba i Tencent.

Na ostalim se burzama, pak, trguje oprezno, kao i jučer na Wall Streetu, gdje je Dow Jones indeks blago porastao, dok je S&P 500 blago pao.

Posljedica je to nesigurnosti zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.

Jučer su objavljeni slabiji nego što se očekivalo gospodarski pokazatelji iz Kine. Promet u trgovini na malo pao je u travnju oko 11 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok je industrijska proizvodnja skliznula gotovo 3 posto.

To pokazuje da se zbog strogih mjera za suzbijanje širenja covida-19 rast drugog po veličini oštro usporio na početku drugog tromjesečja.

Ipak, podršku tržištu pružaju nada u nove poticajne mjere kineskih vlasti i vijesti da neki gradovi, kao što je Šangaj, najavljuju postupno ukidanje restriktivnih mjera.

Najviše se, pak, na tržištu raspravlja o daljnjem zaoštravanju monetarne politike američke središnje banke.

Kako bi suzbio inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina, Fed je početkom svibnja povećao kamatne stope za 0,50 postotnih bodova, nakon što ih je u ožujku povisio za 0,25 postotnih bodova.

I na idućim sjednicama razmatrat će se povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova, pa se ulagači plaše da će agresivno zaoštravanje monetarne politike usporiti ionako usporen rast najvećeg svjetskog gospodarstva, a možda izazvati i recesiju.

Jučer je objavljeno da je industrijska aktivnost u državi New York u svibnju oštro pala treći put ove godine zbog kolapsa novih narudžbi i isporuka.

Osim toga, ulagače zabrinjavaju rat u Ukrajini i poremećaji u nabavnim lancima.

„Tržišta dionica su pod pritiskom zbog slabljenja izgleda za rast globalnog gospodarstva. Razočaravajući podaci iz Kine za travanj, kao i podaci iz SAD-a o industrijskoj aktivnosti u državi New York pokazuju da gospodarska aktivnost možda gubi na zamahu zbog poremećaja u nabavnim lancima”, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter