(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica pale, nakon dva dana rasta, jer nema previše razloga za kupnju dionica dok središnje banke zbog visoke inflacije podižu kamatne stope.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,45 sati u minusu 0,3 posto, nakon što je jučer porastao 0,8 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,41 posto, na 7.193 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,40 posto, na 12.908 bodova, a pariški CAC 0,75 posto, na 6.046 bodova.
Neke ulagače ohrabrio je rast cijena dionica dva dana zaredom, pa se nadaju daljnjem oporavku.
No, analitičari su skeptični prema tezama da se radi o održivom rastu jer nema fundamentalnih pokretača, dok je i dalje je prisutna zabrinutost zbog visoke inflacije, podizanja kamata središnjih banaka i usporavanja rasta gospodarstava.
I na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,45 sati bio u minusu 0,7 posto, nakon što je jučer skočio 1,8 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,7 poto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,1 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.
Azijski ulagači nisu skloni riziku jer središnje banke zbog visoke inflacije najavljuju povećanje kamatnih stopa.
Iz jutros objavljenog zapisnika s nedavne sjednice australske središnje banke vidljivo je da će uskoro ta banka dodatno povećati kamate, nakon što ih je nedavno podigla za 0,50 postotnih bodova.
U četvrtak, pak, zasjedaju čelnici Europske središnje banke (ECB), koji su najavili prvo povećanje kamata od 2011. godine, za 0,25 postotnih bodova.
Istoga dana održat će se i sjednica čelnika japanske središnje banke, no od njih se ne očekuje zaoštravanje monetarne politike, s obzirom da je gospodarstvo slabo, a da inflacije nije previsoka.
Tako azijska tržišta prate jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones oslabio je 0,69 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,84, a Nasdaq indeks 0,81 posto.
Na samom početku trgovanja ti su indeksi bili u pozitivnom području jer su se ulagači nadali da je moguć nastavak rasta cijena dionica.
U petak su, naime, snažno porasle jer su splasnula strahovanja ulagača da će američka središnja banka povećati ključne kamate za cijeli postotni bod.
No, u ponedjeljak je entuzijazam splasnuo jer će zbog visoke inflacije Fed morati agresivno povećati kamate na sjednici u srpnju, možda ne za cijeli postotni bod, ali gotovo sigurno za 0,75 postotnih bodova.
„Doista je teško zadržati uzlazni zamah tržišta. A to je obično priča 'tržišta medvjeda'”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
Ni kvartalni poslovni rezultati nisu impresivni. Doduše, većina kompanija i banaka izvješćuje o boljim nego što se očekivalo rezultatima u drugom tromjesečju. No, rezultati su bolji od očekivanja zbog toga što su očekivanja u pravilu niska.
Tako je, primjerice, cijena dionice Goldman Sachsa ponešto porasla, nakon što je ta investicijska banka izvijestila o manjem nego što se očekivalo padu zarade u proteklom kvartalu, za 48 posto.