LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze blago pale, azijske porasle

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u utorak ujutro burzovni indeksi blago pali, dok su na azijskim tržištima porasli dok se čeka potpisivanja prve faze trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 0,1 posto, blago ispod najviše razine u povijesti.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,05 posto, na 7.615 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,35 posto, na 13.400 bodova, a pariški CAC 0,40 posto, na 6.010 bodova.

I dok su na europskim burzama cijene dionica blago pale, na azijskim su tržištima porasle.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati bio u plusu 0,2 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, na 24.025 bodova.

Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rekordni doseg S&P 500 indeksa na Wall Streetu, na kojemu vlada optimizam zahvaljujući nadi da će se s poboljšanjem trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine zaustaviti trend usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.

Kineska delegacija doputovala je u Washington, gdje bi se u srijedu trebala potpisati prva faza trgovinskog sporazuma.

Prema toj fazi sporazuma, Washington će smanjiti ili ukinuti niz carina na uvoz kineskih proizvoda, dok će Peking kupovati više američkih poljoprivrednih proizvoda i smanjiti carine na uvoz niza američkih proizvoda.

Predsjednik SAD-a Donald Trump poručio je nedavno da će vlada uskoro započeti pregovore s Kinom i o drugoj fazi sporazuma, ali da bi mogao pričekati s dovršenjem tog dijela sporazuma do završetka predsjedničkih izbora u studenome.

Jučer je, pak, ministarstvo financija SAD-a poručilo da se Kina više ne bi trebala smatrati valutnim manipulatorom, dok je Kina dozvolila rast tečaja juana na najvišu razinu u više od pet mjeseci.

Tečaj juana ojačao je jutros 0,4 posto, na 6,8677 juana za dolar.

Pozitivno na tržišta utječu i bolji nego što se očekivalo podaci iz kineskog gospodarstva, što je oživjelo nadu da bi se rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva uskoro mogao ubrzati, nakon duljeg razdoblja usporavanja.

U prosincu prošle godine kineski izvoz porastao je na godišnjoj razini po prvi put nakon pet mjeseci, za 7,6 posto.

Još je više, više od 16 posto, skočio uvoz, što ukazuje na jačanje domaće potražnje, pokazali su jutros objavljeni podaci.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter