Svjetska tržišta

Azijski ulagači suzdržani, dolar i dalje jača

| Autor: Hina
Burza / Ilustracija (Snimio Filip Brala / Pixsell)

Burza / Ilustracija (Snimio Filip Brala / Pixsell)


Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer Washington najavljuje nove carine i povećanje postojećih, dok je dolar prema košarici valuta ojačao treći dan zaredom i dosegnuo najvišu razinu u dva tjedna.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,1 posto.

Pritom su cijene dionica u Indiji, Japanu, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,6 posto, dok su u Australiji i Hong Kongu pale između 0,3 i 0,7 posto.

Na burzama se indeksi izmjenjuju u pozitivnom i negativnom području jer su ulagači nesigurni zbog niza poruka predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o carinama i trgovinskim pregovorima.

Tako će, kako kaže, od 1. kolovoza uvesti carine od 25 posto na uvoz iz Južne Koreje i Japana i niz drugih zemalja, a ako će te zemlje odgovoriti povećanjem carina na američke proizvode, carine na uvoz njihovih proizvoda u SAD bit će dodatno povećane po istoj stopi.

Jučer je Trump ponovno zaprijetio posebnim 10-postotnim carinama svim državama koje se slažu s 'antiameričkom politikom' BRICS skupine, koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.

Rekao je i da trgovinski pregovori s Europskom unijom i Kinom dobro napreduju, premda ga, kako je kazao, samo nekoliko dana dijeli od slanja pisma o carinama i EU-u.

Osim toga, najavio je 50-postotne carine na uvoz bakra i poručio da će se uskoro početi primjenjivati i carine na poluvodiče i farmaceutske proizvode, možda i od 200 posto.

Zbog te neizvjesnosti u vezi carina i trgovinskih pregovora, jučer su na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks oslabili drugi dan zaredom.

Jutros, pak, američki terminski indeksi stagniraju.

Podršku tržištima pruža samo nada ulagača da je ovo samo nova faza u uobičajenoj Trumpovoj pregovaračkoj taktici – najava kaznenih carina, pa njihova odgoda, pa nastavak pregovora...

Dolar ojačao, cijene nafte pale

A zbog nesigurnosti na burzama, na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla treći dan zaredom jer se američka valuta smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,65 bodova, najvišoj razini u dva tjedna, dok je jučer u ovo doba iznosio 97,40 bodova.

Pritom je cijena europske valute skliznula s jučerašnjih 1,1745 na 1,1715 dolara.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na japansku, pa je tečaj dolara dosegnuo 147,05 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 146,45 jena.

Cijene su nafte, pak, pale, nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros skliznula 0,14 posto, na 70,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,16 posto, na 68,20 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama