(Hina/EPA)
Na svjetskim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta u srijedu stagnira jer su ulagači oprezni uoči izvješća o zapošljavanju u privatnom sektoru SAD-a, koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,05 bodova, kao i jučer u ovo doba.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,15 na 109,05 jena.
No, američka je valuta blago ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1875 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1880 dolara.
Jutros su ponešto ojačali japanski jen i švicarski franak, koji se smatraju sigurnijim investicijama u nesigurna vremena.
Posljedica je to opreza ulagača zbog širenja delta soja koronavirusa u svijetu, što bi moglo dovesti do novih restriktivnih mjera, a time i do daljnjeg usporavanja oporavka svjetskog gospodarstva.
Ulagači su oprezni i zbog toga što će poslijepodne agencija za zapošljavanje ADP objaviti izvješće o zapošljavanju u privatnom sektoru SAD-a u srpnju.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je broj zaposlenih porastao za 695.000, slično kao i prošli mjesec.
U petak će, pak, biti objavljeno izvješće o ukupnom zapošljavanju u SAD-u, koje obično znatno utječe na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 880.000, a da je stopa nezaposlenosti pala s 5,9 na 5,7 posto.
„Svi vide napredak na tržištu rada u SAD-u, no pitanje je kada će ta poboljšanja biti dovoljna za Fed”, kaže Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank.
Catrill smatra da bi broj zaposlenih trebao rasti za 800.000, pa i više idućih nekoliko mjeseci da bi američka središnja banka reagirala.
Naime, čelnici Feda već dulje vrijeme poručuju da će početi razmatrati mogućnosti za zaoštravanje monetarne politike tek kada se dodatno poboljša situacija na tržištu rada.