(Hina/EPA)
Dolar je u petak ojačao prema košarici najznačajnijh svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, a euro oslabio budući da ulagače nije umirio samit Europske unije na kojem se raspravljalo o uspostavi fonda za pomoć oporavku gospodarstva od koronakrize.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijh svjetskih valuta, u takvim je okolnostima ojačao 0,2 posto prema prethodnom zatvaranju, dosegnuvši 100,72 boda. Na tjednoj razini u plusu je tako većem od jedan posto.
Tečaj eura oslabio je prema dolaru za 0,4 posto, skliznuvši na 1,07275 dolara, najnižu razinu u mjesec dana.
Oslabio je i prema japanskom jenu, na 115,55 jena za euro, najnižu razinu u tri godine.
Čelnici zemalja članica EU-a zadužili su u četvrtak Europsku komisiju da hitno pripremi plan za financiranje oporavka europskog gospodarstva od posljedica pandemije koronavirusa.
Sa samita nisu objavljene pojedinosti o fondu za oporavak, ponajprije o tome kako će biti financiran ili hoće li biti vezan za EU proračun, a neke analitičare pogodila je činjenica da podjele unutar bloka na tom sastanku nisu bile prevladane.
Ulrich Leuchtmann, čelnik odjela valutne analize u Commerzbanku, smatra da ishod samita odražava neslaganje unutar EU-a oko rješavanja krize koja se produbljava u Europi i oko sprečavanja eskalacije po pitanju kretanja prinosa na obveznice zemalja na rubu eurozone.
U situaciji dok su Italija i Španjolska snažnije pogođene krizom od Njemačke, ponovno su na površinu izbila stara neprijateljstva unutar bloka, koji je prema procjenama Europske središnje banke (ECB) suočen s mogućim padom gospodarstva od čak 15 posto.
Među gubitnicima prema dolaru bili su danas i australski i novozelandski dolar, koji su prema američkom oslabili oko 0,2 posto.