(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala i u petak, peti dan zaredom, pa je na putu najvećeg tjednog gubitka od svibnja, što je posljedica nedavnih poruka američke središnje banke i usporavanja rasta gospodarstva SAD-a.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 91,96 bodova, blizu najniže razine od kraja lipnja, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,11 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,85 na 109,55 jena, blizu najniže razine u dva tjedna.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1880 dolara, najvišu razinu u mjesec dana, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1860 dolara.
Dolarov indeks na putu je tjednog gubitka od oko 1 posto. Tako bi u cijelom srpnju mogao izgubiti 0,5 posto, nakon što je u lipnju skočio 2,8 posto.
U lipnju je američka valuta znatno porasla jer je snažan oporavak gospodarstva SAD-a od koronakrize podržavao špekulacije da bi Fed mogao početi smanjivati program kupnje obveznica već ove godine.
No, smanjenje poticaja, a posebice povećanja kamatnih stopa još je prilično daleko, poručili su u srijedu čelnici američke središnja banke, nakon dvodnevne sjednice.
U četvrtak je, pak, objavljeno da je u drugom tromjesečju američko gospodarstvo poraslo po anualiziranoj stopi od 6,5 posto, znatno sporije u odnosu na 8,5 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.
„I dok Fed i dalje poručuje da se kreće prema smanjenju programa tiskanja novca, čini se da će taj proces ići sporije nego što se očekivalo. A Fed je oprezan zbog usporavanja rasta gospodarstva i slabljenja inflacije”, kaže Steven Dooley, strateg u tvrtki Western Union Business Solutions.
Euro je pak, jutros ojačao jer su ulagači optimistični uoči objave izvješća o BDP-u u Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i eurozoni u drugom tromjesečju, kao i inflaciji u tom bloku.