LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar i dalje jača prema košarici valuta uslijed velike potražnje

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dolar je u četvrtak nastavio jačati prema košarici valuta na međunarodnim tržištima budući da potražnja za nalikvidnijom svjetskom valutom ne jenjava unatoč brojnim injekcijama likvidnosti koje su središnje banke ubrizgale u financijski sustav.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, dosegnuo je 101,81 bod, najviše razine od ožujka 2017.. U devet trgovinskih dana ojačao je više od sedam posto.

U takvim je okolnostima tečaj funte u jednom trenutku skliznuo nadomak najnižih razina prema dolaru od 1985., dok je australski dolar prema američkom pao na nove najniže razine u 17 godina, a novozelandski na najniže u 11 godina uslijed zazora investitora od rizičnije imovine.

Čak i euro, koji je nakratko ojačao nakon što je  Europska središnja banka (ECB) objavila 750 milijardi eura vrijedan program kupnje imovine u odgovoru na pandemiju koronavirusa, jutros je na londonskom tržištu oslabio prema najnižim razinama u tri godine od 1,0778 dolara, na koje se u jednom trenutku bio spustio u prošlom mjesecu.

"Središnje banke intenziviraju operacije s ciljem jačanja likvidnosti, no to nije dovoljno da bi se osiguralo da će nestašica dolara biti otklonjena, a kao rezultat toga dolar ostaje preferirana valuta u odnosu na druge", rekao je Manuel Oliveri, valutni strateg u banci Credit Agricole.

Novi ECB-ov program kupnje, objavljen nakon hitnog sastanka održanog u srijedu navečer, dogovoren je ni tjedan dana nakon redovne sjednice na kojoj su objavljene nove poticajne mjere.

Investitori sve što mogu prodaju kako bi zadržali kapital u dolarima budući da vlada nezapamćena neizvjesnost prouzročena epidemijom koja prijeti paralizom globalnog gospodarstva.

Navala na dolare primorala je investitore da se čak rješavaju sigurnih utočišta poput državnih obveznica i zlata. To je iznenadilo mnoge analitičare zato što investitori obično kupuju državne dužničke papire i plemenite metale u neizvjesnim vremenima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter