(Reuters)
Američki predsjednik Donald Trump planira u ponedjeljak potpisati izvršnu uredbu o određivanju cijena lijekova na recept kojom bi se američke cijene trebale izjednačiti s cijenama u drugim zemljama, a na društvenim mrežama najavio je da će cijene pasti za 59 posto.
Nova Trumpova procjena uslijedila je nakon što je u nedjelju na društvenim mrežama izjavio da će potpisati uredbu kako bi postigao cijenu prema načelu najpovlaštenije nacije (most favored nation), što bi dovelo do pojeftinjenja u rasponu od 30 do 80 posto.
Trump nije objavio pojedinosti o svom planu.
U Sjedinjenim Američkim Državama cijene lijekova na recept često su i do tri puta više od cijena istih lijekova u drugim razvijenim državama. Trump je u svom prvom mandatu pokušao SAD dovesti na razinu drugih zemalja, ali u tome su ga spriječili sudovi.
Proizvođači lijekova očekivali su uredbu usmjerenu na savezni program zdravstvenog osiguranja Medicare namijenjen osobama starijima od 65 godina i osobama s invaliditetom, izjavila su četiri farmaceutska lobista koji kažu da su primili informacije od Bijele kuće.
"Cijene lijekova past će za 59 posto", napisao je Trump velikim tiskanim slovima u objavi na društvenim mrežama.
Nakon Trumpovih komentara dionicama svjetskih farmaceutskih kompanija trgovalo se po nižim cijenama, dok su dionice američkih proizvođača lijekova pale od 2 do 3 posto.
Za razliku od većine zemalja koje s kompanijama pregovaraju o cijenama po kojima će kupovati lijekove, u SAD-u su takvi pregovori ograničeni. Umjesto države o cijenama lijekova s farmaceutskim kompanijama i osiguravateljskim kućama dosad su pregovarale privatne firme za upravljanje programima za lijekove na recept.
Zakon o smanjenju inflacije bivšeg predsjednika Joea Bidena omogućio je državi da počne pregovarati o cijenama najskupljih lijekova. No cijene za prvih deset lijekova koje je država tada dogovorila u prosjeku su bile više nego dvostruko, a u nekim slučajevima i peterostruko više od cijena na koje su farmaceutske kompanije pristale u četiri druge zemlje s visokim prihodima, izvijestio je ranije Reuters.
Primjerice, najprodavaniji antikoagulans Eliquis kompanije Bristol Myers Squibb na američkoj listi lijekova ima cijenu od 606 dolara mjesečno. Bidenova vlada uspjela je pregovorima tu cijenu smanjiti na 295 dolara mjesečno, što će se primjenjivati od 2026. Mjesečna zaliha istog lijeka u Švedskoj košta 114, a u Japanu 20 dolara.