(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta u petak blago porasla, dok ulagači čekaju izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je 0,1 posto, na 92,37 bodova i na putu je tjednog dobitka od 0,3 posto.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti dosegnuo 109,88 jena, najvišu razinu u tjedan dana.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1820 dolara, dok se još početkom tjedna kretala iznad 1,1900 dolara.
Jačanje dolara zahvaljuje se pozicioniranju ulagača uoči objave izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje obično znatno utječe na smjer dolarova tečaja.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 870.000, nakon rasta za 850.000 mjesec dana prije.
Analitičari kažu da bi sporiji rast zapošljavanja nego što se očekuje otvorio pitanje o tempu oporavka gospodarstva, ali bi i naveo američku središnju banku da i dalje vodi popustljivu monetarnu politiku.
Budu li, pak, podaci iznad očekivanja, dolar bi mogao ojačati jer bi to značilo da bi Fed mogao započeti zaoštravanje monetarne politike prije nego što se procjenjivalo.
Ovih je dana potpredsjednik Feda Richard Clarida kazao da očekuje da bi se uvjeti za povećanje kamatnih stopa mogli steći do kraja 2022. godine.
Prije toga Fed će vjerojatno početi smanjivati programe kupnje obveznica, što bi bio prvi korak u zaoštravanju monetarne politike.
„Ovi podaci o zapošljavanju, kao i oni idućeg mjeseca bit će vrlo ključni za Fedove odluke. Čini mi se da se ulagači pozicioniraju za bolje brojke nego što se procjenjuje. No, ako to ne bude tako, mogli bismo vidjeti razočaranje na tržištu i prodaju dolara”, kaže Shafali Sachdev, direktorica u tvrtki BNP Paribas Wealth Management.