(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno jer su gospodarski pokazatelji iz Kine nešto bolji nego što se očekivalo, ali ipak slabi, pa ulagače nisu ohrabrili ni novi monetarni poticaji u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,8 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Šangaju porasle između 0,3 i 0,6 posto. U Hong Kongu i Južnoj Koreji pale su, pak, između 1,1 i 1,5 posto.
U fokusu ulagača jutros su podaci o kineskom bruto domaćem proizvodu (BDP), koji je u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao 4 posto na godišnjoj razini.
To je nešto više od očekivanja analitičara u anketi Reutersa, ali sporije nego u prethodnom kvartalu i najsporije u posljednjih godinu i pol dana.
U cijeloj prošloj godini kinesko gospodarstvo poraslo je 8,1 posto, sporije u odnosu na očekivanja od 8,4 posto, ali znatno iznad ciljane razine kineskih vlasti od oko 6 posto.
S obzirom na usporavanje oporavka na kraju prošle godine, kineska središnja banka odmah je reagirala smanjenjem kamata na kredite za 0,10 postotnih bodova.
Tim više što se može očekivati daljnje usporavanje oporavka, s obzirom na 'zatvaranje' nekoliko gradova zbog širenja omikron varijante koronavirusa, koji se pojavio i u Pekingu.
Zbog toga su vlasti pozvale građane da ne putuju tijekom praznika za Lunarne nove godine od 31. siječnja do 6. veljače.
„Smanjenja kamata središnje banke veće je nego što se očekivalo, što pokazuje da su vlasti zabrinute zbog slabosti u gospodarstvu. A utjecaj omikrona vidjet će se tek u pokazateljima za siječanj i veljaču jer su ozbiljna 'zatvaranja' započela krajem prosinca”, kaže Carlos Casanova, ekonomist u tvrtki Union Bancaire Privee.
Ulagači su oprezni i zbog toga što bi američka središnja banka uskoro mogla povećati ključne kamatne stope kako bi suzbila rast inflacije.
A to bi moglo usporiti oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva od koronakrize, što bi negativno utjecalo na mnoge zemlje kojima je SAD najveće izvozno tržište.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla, nakon prošlotjednog pada za 0,6 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je jutros 0,1 posto, na 95,23 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 114,20 jena, koliko je iznosio u petak na zatvaranju tržišta, na 114,40 jena.
No, američka je valuta blago oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla sa 1,1415 na 1,1420 dolara.
Cijene su nafte, pak, nastavile rasti, nakon što su prošloga tjedna skočile više od 5 posto.
Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,16 posto, na 86,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,50 posto, na 84,23 dolara.