(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama cijene dionica pale i u četvrtak, četvrti dan zaredom, dok ulagači prate brzo širenje koronavirusa u svijetu i sklanjaju svoj kapital u sigurnije investicije, kao što su zlato i državne obveznice.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo više od 2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji skliznule između 0,1 i 1,1 posto.
U Šangaju su, pak, cijene dionica porasle jer i jutros objavljeni podaci pokazuju da se broj novozaraženih od koronavirusa smanjuje.
Po prvi put broj novozaraženih izvan Kine veći je nego u toj zemlji, izvorištu virusa, a po rastu broja zaraženih predvode Južna Koreja, Iran i Italija.
Brazil je jučer izvijestio o prvoj zaraženoj osobi u toj zemlji, a Francuska o prvom umrlom.
Zbog straha od širenja koronavirusa u SAD-u, jučer su ponovno, peti dan zaredom, pale cijene dionica na Wall Streetu.
Ulagače na najvećoj svjetskoj burzi nije umirio ni predjednik SAD-a Donald Trump, koji je jutros u pokušaja smirivanja situacije usporedio novi virus s gripom.
No, njegov pokušaj smirivanja tržišta nije uspio, pa su američki terminski indeksi jutros skliznuli oko 1 posto.
„Širenje virusa izvan Kine zasigurno povećava rizike od pandemije. Trenutne procjene o zaradama kompanija ne uključuju takav rizik, pa su dionice ranjive na moguće smanjenje procjena“, kaže Desh Peramunetilleke, direktor u tvrtki Jefferies.
Procjenjuje se i da bi širenje virusa u svijetu moglo globalnom gospodarstvu nanijeti više štete nego što se prije procjenjivalo, pa ulagači svoj kapital preusmjeravaju iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, u sigurnije, kao što su državne obveznice.
Ulagače u Južnoj Koreji razočarala je i odluka tamošnje središnje banke da će kamatne stope zadržati na sadašnjim razinama, dok su ulagači priželjkivali smanjenje cijene novca.
Dolar oslabio
A na valutnim se tržištima špekulira da bi zbog koronakrize američka središnja banka mogla smanjiti kamatne stope, pa dolar posljednjih dana slabi.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,98 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,02 boda.
Pritom se tečaj američke u odnosu na japansku valutu stabilno kreće oko 110,25 jena.
No, američka je valuta oslabila prema europskoj, pa je cijena eura dosegnula 1,0910 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0865 dolara.
A cijene su nafte nastavile kliziti drugi dan zaredom. Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 1,4 posto, na 48,05 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 1,24 posto, na 52,77 dolara.