(Hina/EPA)
Njemačka će morati ubrizgati novac u sustav socijalne sigurnosti kako bi ga stabilizirala i ublažila utjecaj koronovirusa na zdravlje, tržište rada i mirovinski sustav, upozorili su u četvrtak dužnosnici.
Najveće europsko gospodarstvo suočava se s najdubljom recesijom od Drugog svjetskog rata, unatoč postupnom ublažavanju ograničenja koja bi trebala zaustaviti širenje virusa.
Prema danas objavljenim procjenama ministarstva financija, Njemačka u ovoj godini očekuje 10 posto manje porezne prihode nego u 2019. godini, za ukupno 81,5 milijardi eura.
Očekivni pad prihoda prvi je od financijske krize 2009. godine.
Ministarstvo financija procijenilo je da će mjere pomoći u koronakrizi samo u ovoj godini stajati 453,4 milijarde eura. Iznos ne uključuje dodatnih 800 milijardi eura kredita koje će vlada možda morati odobriti kompanijama ako ne budu mogle podmirivati obaveze po kreditima.
Glasnogovornik za proračun parlamentarne frakcije CDU/CSU Eckhardt Rehberg rekao je da će današnje procjene poreznih prihoda pokazati da se fiskalni manevarski prostor smanjuje i da Berlin mora odrediti prioritete.
„Ne bismo trebali stvarati dojam da država može sve. Zato mislim da nećemo uspjeti ispuniti svaku želju kada je u pitanju potrošnja“, rekao je Rehberg.
Vlada bi se trebala usredotočiti na stabilizaciju sustava socijalne sigurnosti ubrizgavanjem gotovine, na pomaganje tvrtkama kroz programe fiskalnih poticaja i na podršku drugim europskim zemljama u gospodarskom oporavku, smatra on.
Upitan kakve bi želje vlada trebala odbiti, Rehberg je rekao da se protivi novom programu subvencioniranja kupnje automobila radi pomoći automobilskoj industriji budući da taj sektor još ima velike financijske rezerve.
„Umjesto novčanih poticaja za kupnju novog automobila, bolje je razmišljati o podupiranju inovacija na tom području, i to ne samo u jednom sektoru, već u više njih“, rekao je.
Ministar zdravstva Jens Spahn složio se s Rehbergovim prioritetima.
Vlada se slaže da doprinosi poslodavaca i radnika, naročito u teškoj ekonomskoj situaciji, ne smiju premašiti plafon od 40 posto, kazao je ministar Spahn u izjavi za medijsku grupu RND.
"Iz toga proizlazi logičan zaključak da savezna vlada mora uložiti više novca u sustav socijalnog osiguranja kako bi se stabilizirali doprinosi u 2021. godini", zaključio je Spahn.
Rehberg i Spahn nisu precizirali koliko bi novca vlada trebala uložiti. Ministarstvo rada procijenilo je da bi vlada u najgorem slučaju u 2020. i 2021. samo u tržište rada trebala uložiti 15 milijardi eura kako bi izbjegla veće doprinose poslodavaca i radnika.
Neki stručnjaci istodobno procjenjuju da će zdravstveni proračun ove godine bilježiti manjak od 14 milijardi eura.