ZAGREB

DZS: U travnju promet industrije 16,7 posto veći nego lani

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ukupni promet industrije u travnju bio je 16,7 posto veći u odnosu na isti lanjski mjesec, a u odnosu na ožujak ostao je na istoj razini, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Ukupni kalendarski prilagođen promet industrije u travnju je u usporedbi s istim mjesecom 2021. godine porastao na domaćem tržištu za 22,7 posto, a na nedomaćem za 6,7 posto. 

Prema glavnim industrijskim grupacijama, u travnju je najviše na godišnjoj razini porasla prodaja intermedijarnih proizvoda - za 32,7 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 29,4 posto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 23,4 posto. 

Istodobno je prodaja energije manja za 23,1 posto, a kapitalnih proizvoda za 10,1 posto.  

Na godišnjoj razini promet industrije rastao je od početka 2021., s izuzetkom veljače kada je pao za 7,7 posto. U siječnju lani je ostvaren najmanji porast, za 1,7 posto u odnosu na siječanj 2020. godine, dok je od ožujka ostvarivan dvoznamenkasti rast prometa industrije na godišnjoj razini, a najveći u travnju, za 40,6 posto.  

Na mjesečnoj je razini promet industrije u travnju ove godine na istoj razini kao i u ožujku, pri čemu je na domaćem tržištu porastao za 0,7 posto, dok je na nedomaćem tržištu pao za 1,3 posto. 

U travnju 2022. u usporedbi s ožujkom 2022. ukupna prodaja energije veća je za 24,2 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 4,4 posto  i intermedijarnih proizvoda za jedan posto.

S druge strane, ukupna prodaja kapitalnih proizvoda manja je za 11 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,9 posto. 


Podijeli: Facebook Twiter