(Hina/EPA)
Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod 48 dolara pod pritiskom sumnje da vodeći proizvođači možda ipak neće produljitu sporazum o ograničenju opskrbe i na iduću godinu.
Na londonskom je tržištu cijena barela u ugovorima s rokovima isporuke u siječnju pala 69 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 47,49 dolara. Aktivnije se trgovalo ugovorima s rokovima isporuke u veljači u kojima su bile niže 65 centi i iznosile su 47,60 dolara.
Na američkom se tržištu barelom u ugovorima za isporuke u siječnju trgovalo po 53 centa nižoj cijeni, od 45,00 dolara.
Trgovce je zabrinuo neuspjeh neslužbenih razgovora predstavnika Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika o proizvodnoj politici, uoči službenog dvodnevnog sastanka koji će biti održan danas i sutra.
"Prošlotjednom optimizmu jutros je zadan udarac i svi sada čekaju rezultate pregovora OPEC+", rekao je Tamas Varga iz PVM-a, komentirajući neuspjeh uvodnih pregovora.
"Neke će države članice biti teško uvjeriti da moraju nastaviti s discipliniranom proizvodnjom, pri čemu bi neočekivana svađa naštetila proizvođačima kroz posljedice u vidu cijena, a dovela bi u pitanje i smisao OPEC-ova saveza“, dodao je Varga.
OPEC i njegovi partneri na čelu s Rusijom razmotrit će mogućnost produljenja sadašnjih ograničenja za tri do četiri mjeseca a alternativno bi rješenje bilo postupno povećanje proizvodnje nakon siječnja, saznaje se iz izvora bliskih OPEC+.
OPEC+ bi prema važećem sporazumu u siječnju trebao ublažiti rezove sa sadašnjih 7,7 milijuna na 5,7 milijuna barela dnevno.
Potražnja za gorivom oporavila se u Aziji, ali ne i u Europi i Sjevernoj i Južnoj Americi, pa se OPEC+ suočava s "izazovnom odlukom - ponovo povećati ponudu na tržištu ili odgoditi tu odluku", objašnjava Hussein Sayed iz FXTM-a.
Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju u bilješci da rast broja slučajeva Covida 19 zimi neće spriječiti rebalans na tržištu nafte koji je omogućio napredak u razvoju cjepiva i procjenjuju da će cijena barela u 2021. na londonskom tržištu porasti na 65 dolara.
Anketiranih 40 ekonomista i analitičara u Reutersovom istraživanju predviđa da će u prosjeku iznositi 49,35 dolara po barelu.
Optimistične procjene uglavnom se temelje na nadi da će obećavajuća cjepiva potaknuti oporavak gospodarstva i povećati potražnju za gorivima.
Danas je izglede za potražnju podupro podatak da su aktivnosti u kineskoj industriji u studenome porasle najsnažnije u više od tri godine.
Odvojeno je OPEC danas na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela sirove nafte iz košarice njegovih članica u petak iznosila 46,79 dolara, što znači da je ojačala 13 centi u odnosu na prethodni radni dan.