podaci ministarstva 

Stranci u svibnju kupili 146 mlrd dolara američkih državnih obveznica 

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Stranci su u svibnju kupili američke državne obveznice u vrijednosti od 146 milijardi dolara, najviše od kolovoza 2022. godine, pokazuju podaci ministarstva financija. 

Vrijednost američkih državnih obveznica u stranom vlasništvu dosegnula je tako na kraju svibnja 9,045 bilijuna dolara i bila je viša za 11,2 poto nego godinu dana ranije.

U travnju strani ulagači bili su prodali američke državne obveznice u iznosu od 40,8 milijardi dolara zbog velikih previranja na tržištima koje je izazvala carinska politika predsjednika Donalda Trumpa.

Carine su najavljene 2. travnja i izazvale su velike oscilacije na tržištu američkih državnih obveznica i dionica, podsjeća Reuters.

U svibnju strani ulagači ponovo su počeli kupovati američke državne obveznice, a Japan je potvrdio poziciju na vrhu ljestvice s vrijednošću udjela od rekordnih 1,135 bilijuna dolara.

Britanski investitori potvrdili su pak drugo mjesto s udjelom od 809,4 milijarde dolara. U travnju iznosio je 807,7 milijardi dolara.

Kina je i u svibnju bila na trećem mjestu s vrijednošću portfelja od 756,3 milijarde dolara, najnižom od veljače 2009. godine kada je iznosio 744,2 milijarde dolara. 

Njezin udio smanjen je tako četvrti mjesec zaredom i zamjetno je niži u odnosu na najviše razine koje je dosezao između 2012. i 2016. godine, od preko 1,3 bilijuna dolara.

Drugo najveće svjetsko gospodarstvo prodavalo je državne obveznice kako bi ojačalo domaću valutu, napominje Reuters. 

Kanađani su u svibnju osjetno povećali ulaganja u američke državne obveznice, na ukupno 430,1 milijardu dolara, s 368,4 milijarde dolara u travnju kada su bili prodali najveći iznos američkog državnog duga. Prodaje su se poklopile sa zategnutim odnosima s Washingtonom zbog američkih carina na čelik, aluminij i automobile.

Strani investitori također su u svibnju ponovo počeku naveliko kupovati američke dionice, i to u iznosu od 114,3 milijarde dolara. U travnju bili su prodali dionice u vrijednosti 18,8 milijardi dolara.

Podaci ministarstva pokazali su i da je neto priljev kapitala u Sjedinjene Države u svibnju iznosio ukupno 311,1 milijardu dolara, što je najveći iznos od rujna prošle godine. U travnju podaci su bili pokazali neto odljev kapitala od 14,6 milijardi dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama