(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošloga tjedna, drugoga zaredom, što je, među ostalim, posljedica nesigurnosti na financijskim tržištima, pa ulagači sklanjaju kapital u sigurnije investicije.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,4 posto, na 103,08 bodova.
Pritom je dolar prema europskoj valuti ojačao 0,8 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0805 dolara.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao je, pak, 1,7 posto, na 137,95 jena.
Jačanje dolara drugi tjedan zaredom zahvaljuje se, među ostalim, njegovom statusu sigurne valute u nesigurna vremena.
Na Wall Streetu i drugim najvećim svjetskim burzama vlada nesigurnost zbog neizvjesnost u vezi pregovora između demokrata i republikanaca u SAD-u o povećanju gornje razine državnog zaduživanja.
Ako se do 1. lipnja u Kongresu ne postigne dogovor, savezne vlasti neće moći financirati rad dijela državnih institucija.
Podršku dolaru pružale su i poruke dužnosnika američke središnje banke kako je moguće daljnje povećanje kamata kako bi se suzbila inflacija i da ne treba računati da će ove godine Fed početi smanjivati kamatne stope.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks dosegnuo je polovicom tjedna najvišu razinu u sedam tjedana, a na tržištu novca procjenjivalo se da postoji 40 posto izgleda da će Fed i u lipnju povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova.
No, u petak su ti izgledi pali na 19 posto, a dolar je izgubio dio prethodnih dobitaka nakon komentara predsjednika Feda Jeromea Powella.
Powell je, naime, kazao da još nije jasno hoće li središnja banka morati nastaviti s povećanjem kamata ili ne i da će to ovisiti o budućim kretanjima u gospodarstvu, ponajviše o inflaciji.