BERLIN

Travanj donio dodatno poboljšanje očekivanja njemačkih poslovnih čelnika - Ifo

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Njemački indeks poslovne klime blago je porastao u travnju zbog poboljšanih očekivanja kompanija, pridonoseći pozitivnim znakovima i nadi da će najveće europskog gospodarstvo izbjeći recesiju, izvijestio je u ponedjeljak njemački institut Ifo.

Indeks poslovne klime porastao je za 0,4 boda, na 93,6 bodova, u odnosu na revidirani rezultat u ožujku.

Njemačko gospodarstvo vjerojatno je poraslo u prvom tromjesečju zahvaljujući oporavku industrijske proizvodnje, kaže se u mjesečnom izvješću Bundesbanka koji je u ponedjeljak revidirao svoju prognozu malog smanjenja.

„Njemačke poslovne brige jenjavaju, no gospodarstvu još uvijek nedostaje dinamike”, rekao je predsjednik Ifoa Clemens Fuest.

Gospodarski zamah u Njemačkoj vjerojatno će zasad ostati slab, rekao je viši ekonomist njemačke banke Helaba Ulrich Wortberg.

„U najmanju ruku trebali bismo izbjeći recesiju, a očekuje se postupni oporavak tijekom godine”, dodao je.

Nedavni problemi u bankovnom sektoru, izazvani Credit Suissedom i bankrotom Silicon Valley Banka, čini se da se nisu prelili na realno gospodarstvo.

„Bankovna previranja nisu utjecali na poslovno raspoloženje”, rekao je Ifo-ov ekonomist Klaus Wohlrabe.

Iako su se očekivanja kompanija poboljšala, one svoju trenutnu situaciju procjenjuju nešto lošijom, priopćio je Ifo.

„Niže veleprodajne cijene plina i ponovno otvaranje kineskog gospodarstva potaknuli su gospodarsko povjerenje, ali njemačko gospodarstvo još uvijek je daleko od snažnog rasta”, kazao je ING-ov direktor odjela makroekonomije Carsten Brzeski.

Visoka zaposlenost također bi trebala nastaviti podržavati potrošnju, a nezaposlenost će vjerojatno blago pasti u narednom mjesecu, prognozira Bundesbank.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter