(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, jer ulagači vjeruju da će američka središnja banka uskoro završiti ciklus povećanja kamatnih stopa.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je prošloga tjedna 0,5 posto, na 102,09 bodova.
Pritom je dolar prema europskoj valuti oslabio 0,6 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,0905 dolara.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo je, pak, 0,5 posto, na 132,15 jena.
Dolarov indeks oslabio je i prošloga tjedna jer ulagači vjeruju da je ciklus povećanja kamata američke središnje banke pri kraju.
Posljednji makroekonomski podaci pokazuju, naime, da se rast američkog gospodarstva postupno usporava, da inflacijski pritisci popuštaju, da potrošnja polagano slabi i da se tržište rada postupno 'hladi'.
A to znači da bi Fed uskoro mogao završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike.
Ulagači se plaše recesije u američkom gospodarstvu, s obzirom na agresivno povećanje kamata Feda posljednjih godinu dana, pa je polovicom tjedna dolarov indeks zaronio na najniže razine u dva mjeseca, duboko ispod 102 boda.
No, krajem tjedna se ponešto oporavio.
U petak je objavljeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u, prema kojemu je broj zaposlenih porastao za 236.000, znatno manje nego mjesec dana prije i u skladu s očekivanjima analitičara.
Stopa nezaposlenosti pala je s 3,6 na 3,5 posto, dok je rast plaća usporen drugi mjesec zaredom.
Zbog toga sada na tržištu novca procjenjuje da postoji 67 posto izgleda da će Fed na sjednici u svibnju povećati ključne kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, dok su prije objave izvješće o zapošljavanju ti izgledi iznosili oko 49 posto.
Euro je prošloga tjedna prema dolaru ojačao šesti tjedan zaredom jer se očekuje da će se ove godine smanjiti razlika između kamata u SAD-u i eurozoni. Tako dugo razdoblje uspona eura nije zabilježeno još od 2020. godine.