(Hina/EPA)
EU bi trebao biti jako oprezan pri pokušajima da zelenoj industriji pomogne ublaženim propisima o državnoj pomoći, smatra skupina članica, nakon izjave povjerenice za tržišno natjecanje da u potporama prednjače dva vodeća gospodarstva.
Europska komisija predložila je da se propisi o državnim poticajima za ulaganja u industriju obnovljivih izvora energeije i za dekarbonizaciju ublaže nakon što je SAD Zakonom o smanjenju inflacije (IRA) osigurao ogromne subvencije za domaću zelenu industriju.
Bruxelles je bio predložio i osnivanje posebnog fonda koji bi trebao pomoći siromašnijim zemljama EU-a da kompanijama isplaćuju veće poticaje. Procjenjuje se da fond neće zaživjeti u ovoj godini, napominje Reuters.
Čelnici 27 članica EU-a razgovarali su o ublažavanju propisa prošlog tjedna kako bi izgladili nesuglasice prije samita zakazanog 23. i 24. ožujka.
Skupina od 11 zemalja poslala je 10. veljače pismo Europskoj komisiji, upozorivši da bi Unija trebala biti oprezna. Pismo sugerira bojazan da će ublaženi propisi ići na ruku uglavnom onima s najdubljim džepom, navodi Reuters koji je dokument dobio na uvid.
Pismo su potpisale Danska, Finska, Irska, Poljska, Švedska, Nizozemska, Mađarska, Latvija, Češka, Slovačka i Belgija.
„Državna pomoć za masovnu proizvodnju i komercijalne aktivnosti može dovesti do značajnih negativnih učinaka, uključujući fragmentaciju unutarnjeg tržišta, štetno natjecanje u subvencijama i slabljenje regionalnog razvoja", upozorile su potpisnice.
Šteta bi mogla biti veća od koristi, naglasile su, sugeriravši Komisiji da razmotri mogu li druge mjere biti bolje rješenje za poticanje zelenih ulaganja i da temeljito analizira rizike, prije no što se odluči na "temeljite promjene".
"Propisi EU-a o državnoj potpori trebali bi biti osmišljeni tako da vode računa o dodanoj vrijednosti na razini EU-a kao cjeline. Propisi EU-a o državnoj potpori trebala bi štititi jednake uvjete na unutarnjem tržištu EU-a", napisale su.
Europska komisija nije odmah odgovorila na upit Reutersa da komentira pismo.
Povjerenica EU za tržišno natjecanje Margrethe Vestager izjavila je u veljači da gotovo 80 posto odobrene državne potpore od ublažavanja propisa kako bi se pomoglo gospodarstvu u pandemijskoj krizi otpada na Njemačku i Francusku.
Njemački ministar financija Christian Lindner izjavio je na odvojenom sastanku da Berlinu nije cilj povećanje subvencija.
„Njemačka vlada nije zainteresirana za veću potrošnju i povećanje subvencija. Uvjeravam sve države članice da će Njemačka i dalje igrati pošteno, uz ravnopravne uvjete", izjavio je Lindner.
„Pozivamo ih da zajedno s nama razmotre kako poboljšati konkurentnost i ne povećati istodobno potrošnju. Ne možemo se utrkivati sa SAD-om koji si može priuštiti povećanje subvencija”, dodao je njemački ministar.