ZAGREB

Tečaj dolara prošloga tjedna oštro pao prema japanskom jenu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna pala, ponajviše prema japanskom jenu, dok prema ostalim valutama tečaj dolara nije znatnije oscilirao.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 0,35 posto, na 104,33 boda.

Pritom je dolar prema europskoj valuti skliznuo 0,3 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,0615 dolara.

Tečaj dolara prema japanskoj valuti potonuo je, pak, 2,8 posto, na 132,80 jena.

Snažan rast tečaja jena uslijedio je nakon što su početkom tjedna na redovnoj sjednici čelnici središnje japanske banke olabavili kontrolu nad prinosima na obveznice, što je prvi korak prema normalizaciji monetarne politike, nakon što se godinama vodila izuzetno poticajna politika kako bi se podržalo gospodarstvo.

Pozitivno je na jen utjecala i vijest da je vlada povećala procjenu rasta gospodarstva u idućoj godini jer očekuje veće privatne investicije i rast plaća.

Prema ostalim važnim svjetskim valutama tečaj dolara nije znatnije oscilirao.

Tako se, među ostalim, kretao u uskom rasponu prema europskoj valuti, ovisno o tome jesu li novi gospodarski pokazatelji sugerirali da će američka središnja banka povećati kamate na više razine nego što se očekivalo ili na niže.

Nakon niza povećanja za 0,75 postotnih bodova, u prosincu je Fed povećao kamate za 0,50 bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina.

Fed će i u idućoj godini povećavati kamate, pa su procjene čelnika središnje banke pokazale da bi konačna kamatna stopa, na kojoj će se zaustaviti ciklus povećanja kamata, mogla dosegnuti 5,1 posto.

To znači da bi Fed u idućoj godini mogao povećavati kamate za daljnjih 0,75 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

I Europska središnja banka najavila je na posljednjoj sjednici u ovoj godini, na kojoj je kamate povećala za 0,50 postotnih bodova, da će zbog visoke inflacije u idućoj godini nastaviti podizati kamatne stope.

Zbog agresivnog povećanja kamata Feda, dolarov indeks dosegnuo je u rujnu najvišu razinu u 20 godina, no od tada je izgubio oko 8 posto. Ipak, u odnosu na početak ove godine dolarov indeks porastao je otprilike 9 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter