Antun Ivanković je kao pobjednik online kviza "Što znate o orguljama i o projektu Organum Histriae?" nagrađen bogato osmišljenim orguljskim izletom u Istri. Tom su prigodom organizatori najavili ovogodišnje 22. izdanje Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae, koji će se održati od 30. kolovoza do 5. rujna 2021. godine u Puli, Bujama, Motovunu, Sv. Lovreču, Pazinu i Balama s promotivnim koncertom zakazanim za sredinu kolovoza
Mladi Osječanin Antun Ivanković Orguljaš Ivanković: Sreli smo se u Bujama, na pragu crkve sv. Servula u kojoj se čuvaju vrijedne povijesne orgulje Gaetana Callida, učenika slavnog graditelja Petra Nakića
Prošle je godine, nakon dvogodišnje stanke, održano 21. izdanje manifestacije Project Organum Histriae, 2020. te je u sklopu programa po prvi put upriličen i online kviz "Što znate o orguljama i o projektu Organum Histriae?", u cilju popularizacije orguljske baštine i samog projekta. Kroz dvadesetak strukturiranih i duhovitih pitanja s mogućim odabirom ponuđenih odgovora provjereno je koliko prijavljeni fanovi kvizova, ljubitelji orgulja i oni koji će to tek postati zapravo znaju o orguljama - kraljicama instrumenata, njihovoj povijesti, o tome kako funkcioniraju i proizvode zvuk, tko su najpoznatiji graditelji orgulja, u kakvom su stanju orgulje u Istri? Pitanja su bila poučna, ali i zabavna. Između tridesetak sudionika iz Hrvatske i inozemstva (čak i iz SAD-a), najbrže i najtočnije odgovore dao je mladi Osječanin Antun Ivanković, i sam voditelj jednog orguljskog projekta u svom gradu pod nazivom orgOS https://orgos.info/.
Antun je kao pobjednik osvojio atraktivne nagrade partnera Festivala. Jedan poklon- paket proizvoda tvrtke Aromara sa eteričnim i biljnim uljima stigao mu je poštom neposredno po objavi rezultata kviza, dok je drugi dio nagradnog paketa sadržavao boravak u magičnoj Istri kojega je umjesto prošle jeseni, Antun zbog epidemioloških mjera, odgodio za mjesec lipanj ove godine.
Ovu vrijednu nagradu iskoristio je sa svojim roditeljima, s kojima je stigao na odredište i kraći izlet po sjeveru Istre. Nakon noćenja u festivalskom službenom hotelu i restoranu La Parenzana u Volpiji, kraj Buja započeo je njegov đir po Istri, u pratnji izvršne producentice Festivala Vedrane Koceić. Sreli smo se u Bujama, na pragu crkve sv. Servula u kojoj se čuvaju vrijedne povijesne orgulje Gaetana Callida, učenika slavnog graditelja Petra Nakića, izgrađene 1791. godine, koje je prije dvadeset godina uspješno restaurirala talijanska orguljarska radionica Vegezzi - Bossi, te su zahvaljujući redovitom održavanju u okviru projekta Organum Histriae i danas u odličnom stanju. Antun je tek kratko obišao crkvu i pozdravio se sa župnikom, da bi se uspeo do orgulja, malo ih je proučio pa je vješto zasvirao, ispunivši crkvu rajskom glazbom. Dok smo slušali njegovu izvedbu prisjetili smo se austrijskog filozofa Ludwiga Wittgensteina koji je izjavio: "Ako se pod vječnošću ne misli na beskonačno trajanje vremena, nego nevremenitost, tada vječno živi onaj koji živi u sadašnjosti". Učinilo nam se dok smo slušali zvuke s tog starog crkvenog glazbala u izvedbi ovog mladog, samoukog orguljaša, da odlično spaja vječnost u sadašnjosti.
Nakon obilaska Callidovih orgulja i bogate starogradske jezgre Buja, uzimamo predah na bujskom vidikovcu s pogledom na morsko plavetnilo i obalna naselja koja izranjaju uz rubove mora. Iz razgovora, uz duhovite upadice ovog mladog čovjeka, doznajemo da je student treće godine FERIT-a u Osijeku (Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnolgija ) na smjeru elektroenergetike i upravo završava svoj preddiplomski rad: "Utjecaj toplinskog gubitka elektromotora na akustične karakteristike orgulja". Na izbor teme i inovacijsko istraživanje iz tog područja elektroenergetike potakli su ga kolege iz Turske i Velike Britanije, upoznati činjenicom da male, tj. prijenosne orgulje imaju taj problem toplinskog gubitka koji otežava ugađanje orgulja, opisuje nam Antun znalački tehničke manjkavosti malih orgulja. Zanimljiv kao sugovornik uz vesele dosjetke opisuje nam svoj orguljaški put, reklo bi se kao slučajni odabir, s obzirom da je samouk kasno započeo sa sviranjem orgulja.
-Kao klinac nastupao sam u par dječjih zborova, školskih i crkvenih te svirao u osječkom bendu. Svirao sam sintesajzer, ali ništa bitno. Zatim sam se prebacio na sviranje bubnjeva, a oprobao sam se i kao DJ. No moj je župnik imao ideju da se na župi profilira sedam orguljaša, za svih sedam crkvi u Osijeku, gdje imamo barokne orgulje, one generičke, Hefferove. Do tada su svirala samo tri orguljaša. Ja sam nešto brljao po "sintu" dok je crkveni zbor pjevao i župnik me, onako, "skontao" te nagovorio da zasviram na orguljama. Okušao sam se 23. prosinca 2015., znači sa 16 godina i? onda je to krenulo. Održao sam i nekoliko koncerta. Prvi koncert u Đakovu, Katedrali kod Franjevaca, pa su uslijedili novi u Osijeku, prisjeća se samih početaka Antun i otkriva još jedan detalj iz svoje glazbene svekolikosti. Osnovao je svoj pjevački zbor PIM (Preslavno Srce Marijino) te ga je raspustio pred koronu, a pjevači su bili njegovi prijatelji i studenti s Glazbene akademije, pa se posvetio novom, orguljaškom projektu orgOS, (Orgulje Osijek). Startao je 29. veljače 2020., s privlačnom marketinškom porukom: "Izaberite još jedan ekstra dan u godini. Naučite nešto novo." Projekt je prepoznat i financiran od Studentskog zbora Sveučilišta i Matice Hrvatske Osijeka, Franjevačkog samostana Sv. Križa u Tvrđi. Intencija ovog projekta je pružiti priliku mladim neafirmiranim orguljašima da nastupe i time doprinesu orguljaškoj baštini, istovremeno ih pripremati za nastupe u vodećim hrvatskim katedralama, crkvama, inače mjestima rezerviranima za etablirane orguljaše. S velikim zanosom predstavio je ukratko Antun svoj izniman projekt, koji izuzev koncerata uključuje edukacijske radionice za mlade. Time je i najavio i drugo izdanje orgOS-a koje započinje sredinom lipnja. A do tada je Antunu preostao još čitav dan uživanja u Istri. Nastavio je put prema još jednom partneru Organuma Histriae - vinarije i destilerije obitelji Rossi u Vižinadi u kojoj ga je dočekao ljubazni vlasnik, uz poklon paket čuvenih rakija po izboru. Na povratku u Osijek će Antun, ali nešto više njegovi roditelji, nazdraviti još jednom s istarskom rakijom lijepim sjećanjima na Istru i dvama rijetkim Festivalima orgulja u Hrvatskoj. Istarskom i slavonskom.
Priča o ovom kratkom, ali efektnom orguljskom izletu prigoda je i za prvu najavu ovogodišnjeg 22. izdanja Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae, koji će se održati od 30. kolovoza do 5. rujna 2021. godine u Puli, Bujama, Motovunu, Sv. Lovreču, Pazinu i Balama s promotivnim koncertom zakazanim za sredinu kolovoza (datum i mjesto organizatori još čuvaju u tajnosti!) Iz Organum Histriae tima poručuju da su ponosni na nastavak djelovanja lani osnovanog Festivalskog Ansambla mladih istarskih umjetnika Organum Histriae pod vodstvom mag. mus. Elene Roce i mag. mus. Krešimira Klarića koji je misom zahvalnicom i koncertom zaključio prošlogodišnje izdanje Festivala, a kojemu će ove godine pripasti čast otvaranja festivalskog tjedna u pulskoj Katedrali Uznesenja Marijina.
Kao i u prošlogodišnjem izdanju nastojat će publici ponuditi bogati glazbeni sadržaj u kojem svatko može pronaći nešto za sebe, svoju vlastitu oazu mira, ispunjenu šarolikim zvukovnim mogućnostima orgulja, nezamjenjivim čarima ljudskog glasa i ljepotama ostalih instrumenata. Uz raznovrstan repertoar naglasak je ove godine na promociji mladih umjetnika koji će uz svoje iskusne, etablirane kolege pokazati raskoš istarskih kraljica instrumenata kroz solističke koncerte, ali i komorne. Pomno odabrani umjetnici predstavit će razne glazbene stilove, izvođačke prakse, kombinacije više instrumenata / glasova, poznate i manje poznate kompozitore te na taj način približiti orgulje slušateljima i zaintrigirati nove, buduće zaljubljenike u orguljsku umjetnost. Uz domaće orguljaške glazbene snage na skorašnjem Festivalu sudjelovat će i inozemni umjetnici iz Italije i Španjolske. Istodobno su planirani i majstorski seminari orguljske interpretacije te nastavak lani uspješno započetih vođenih obilazaka povijesnih orgulja pod nazivom "Prepoznaj svoj registar i postani orguljaš na pet minuta", kao i online kviza o orguljama.
Izuzetno važnom za razvoj ovog projekta, organizatori smatraju ponovnu uspostavu suradnje s talijanskim i slovenskim partnerima s kojima dijele sličnu orguljsku baštinu. U Italiji je to Associazione Culturale Accademia Organistica Udinese per la valorizzazione del patrimonio organario e organistico del Friuli na čelu s orguljašem i profesorom Mo Beppinom Delle Vedove, a u Sloveniji, vrlo ambiciozna grupa stručnjaka i entuzijasta okupljenih oko incijativa "Orgle koprske stolnice" te Orgelski koncerti na Primorskem, koje predvodi orguljaš Federico Mirko Butkovič.
Trenutačno su u tijeku zaključne aktivnosti fundrasinga i razrade vizualnog identiteta koji je ove godine povjeren uglednom grafičkom dizajneru Vladimiru Resneru, a konačna lista partnera, pokrovitelja i sponzora biti će poznata uoči početka Festivala.
Potom preostaje još samo onaj zadnji korak. Da se zaori tajanstveni zvuk istarskih orgulja na 22. izdanju Organum Histriae, 2021.
Suorganizatori Festivala su Lifestyle d.o.o. , Pučko otvoreno učilište Buje-Buie i Udruga za promicanje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae. Organum Histriae tim ljubazno zahvaljuje na tradicionalnoj podršci projektu Upravnom odjelu za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Ministarstvu kulture i medija, Gradu Puli i Gradu Pazinu te na nastavku suradnje s Općinom Sveti Lovreč i Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu. Osobito ih radije netom odobrena potpora Programa za internacionalizaciju španjolske kulture (Programa para la Internacionalizacion de la Cultura Espanola - PICE).
Organum Histriae tim čine: Rosanna Bubola, prof., ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Buj (nositeljica projekta), Vedrana Koceić, prof, direktorica Lifestyle d.o.o.(izvršna producentica), Elena Roce, mag.mus.prof.orgulja, predsjednica Udruge Organum Histriae (umjetničko-organološka voditeljica i producentica), Krešimir Klarić, mag.mus.prof.orgulja, dopredsjednik Udruge Organum Histriae (umjetničko-organološki savjetnik i asistent produkcije).