SVE JE POČELO S REPOM

MISS MOON, jedna od najpoznatijih pulskih DJ-ica: "Da su muškarci jači od žena u DJ-iranju, TO JE URBANI MIT"

Možda je nekad bilo puno više muškaraca koji su se bavili time nego žena, ali danas žene ne kaskaju toliko ni što se tiče same vještine, ni cjelokupne brojke. Ima mnogo djevojaka koje se bave DJ-iranjem, u cijelom svijetu broj se povećava, kaže Andrea

| Autor: Erika FILIPLIĆ
Miss Moon

Miss Moon


Andrea Budić ili kako je neki više prepoznaju, po njenom umjetničkom imenu Miss Moon, među najpoznatijim je pulskim DJ-icama. Imali smo je prilike slušati na mnogim događajima u Puli i šire, u solo nastupu i kao dio kolektiva Soul Ting kojeg je ujedno i začetnica.

Andrea je inače diplomirana etnologinja i kulturna antropologinja, a studij je završila na Filozofskom fakultetu u Ljubljani. Svojih početaka bavljenja glazbom, kaže, radio se prisjeća te nekako uvijek se vraća njima, ali s više iskustva i znanja.

- Godine života koje sam provela u Ljubljani studirajući za mene su bile transformativne. Od građenja osobnosti do upoznavanja sa svijetom, prije svega s različitim supkulturnim oblicima i vrstama glazbe, pa i do samog ulaska u svijet DJ-iranja Trenutačno se bavim glazbom, organizacijom događanja i radim s mladima. Moj početak bavljenja glazbom bio je nešto drugačiji od ostalih. Nisam glazbeno obrazovana, odnosno nemam nikakvo školsko glazbeno obrazovanje, iako je u mojoj generaciji bio popularan odlazak na neke glazbene hobije poput solfeggia, zborova i slično. Ali uvijek sam voljela glazbu i uživala u njoj, kaže Miss Moon.

Osnovna škola

Prve početke ozbiljnijeg bavljenja glazbom imala je u višim razredima osnovne škole, kad je počela repati s dečkima iz razreda.

- Imali smo hip hop grupu, pisali smo svoje pjesme, dečki su radili svoje beatove. Tematika je bila o nekim našim tadašnjim dječjim problemima, skroz simpatično kad se danas prisjetim. Nakon muške grupe kasnije sam imala svoju žensku grupu, koja je trajala godinu dana sa čak dva nastupa i snimile smo pjesme koje su se tada puštale na Radio Maestralu. Nakon toga imala sam dugu pauzu pošto ipak u to vrijeme bila tinejdžerica koju je sve zanimalo. Kad si tinejdžer, svašta pokušavaš i isprobavaš, entuzijazmi su rasli i mijenjali se ovisno o onome što bi mi se svidjelo. Sve dok se za vrijeme fakulteta nisam ozbiljno uhvatila DJ-anja i to je nastalo skroz spontano, veli Andrea.

foto

Naglašava da se DJ-iranjem počela baviti iz nekakvog nezadovoljstva.

- To je vrlo zanimljivo jer zapravo čovjek, kad je nezadovoljan i ako ima malo proaktivnosti u sebi, onda želi promijeniti nešto, želi svojim djelovanjem mijenjati okolinu i zajednicu u kojoj se nalazi. Tako smo moja prijateljica Julija i ja bile vrlo nezadovoljne onime što nam se u to vrijeme nudilo u Ljubljani. Glazba koju smo tada počele slušati, koju smo istraživale, bila je reggae i dub. Iz bunta, želeći pokazati da i mi to možemo, rodio se moj prvi projekt pod nazivom Roots Daughters. Moja prva ljubav. I tako smo ušle u taj svijet DJ-iranja, organizacije događaja, dubljeg istraživanja te vrste glazbe, ispričala je Andrea.

U prosincu 2009. godine Andrea i Julija imale su svoj prvi javni nastup kao DJ-ice u Seasplash klubu društvenog centra Karlo Rojc.

- Tada već neko vrijeme Julija i ja htjele smo puštati u javnosti. Bili su to simpatični počeci. Iz udruge Seasplash uvijek su bili otvoreni za nove mlade umjetnike te DJ scene i uvijek su pružali priliku. U ono vrijeme puštala se glazba preko opreme koja je imala mogućnost samo za CD playere. Prije samog nastupa naučile smo zapravo kako funkcionira ta oprema, zahvaljujući Teddyju Leeju koji nam je objasnio kako što treba. Tako smo krenule ad hoc. Potpuno spontano. Tada smo imale veliki entuzijazam, želju i strast da dijelimo s javnošću ono što istražujemo u svoje slobodno vrijeme.

Tehnika, kablovi

Kako je to biti žena među muškarcima na sceni i postoje li predrasude pred nastup, ili općenito u svijetu DJ-iranja, upitali smo Andreu.

- Da su muškarci jači od žena u DJ-iranju zapravo je urbani mit! Možda je nekad bilo puno više muškaraca koji su se bavili time nego žena, ali danas žene ne kaskaju toliko ni što se tiče same vještine, ni cjelokupne brojke. Ima mnogo djevojaka koje se bave DJ-iranjem, u cijelom svijetu broj se povećava. Postoje svjetski poznate DJ-ice zbog kojih ljudi idu ciljano na party. To se više odnosi na komercijalniju branšu glazbe i naravno da je lakše biti DJ-ica u nekoj velikoj i široj sredini poput Berlina i New Yorka. S druge strane, u početku je bilo malo izazovnije, meni kao ženi, pogotovo kada dolaziš iz neke manje sredine i želiš biti prihvaćen u krugovima u kojima znaš biti i podcijenjen. DJ-iranje se vrti oko same tehnike, kablova i slično, ali ja mogu reći da sam imala sreće što sam uvijek nailazila na otvorena vrata. Od početka sam imala uspješne suradnje sa svima i razgovore podrške, edukacije. Nisam nikad imala u tom pogledu, kao žena, neugodna iskustva, rekla je Andrea.

Soul Ting

Soul Ting je glazbeno-umjetnički projekt posvećen poticanju ženskog stvaralaštva. Zamišljen je kao platforma na kojoj će prvenstveno mlađa ženska populacija u Hrvatskoj moći izraziti svoje umjetničke sposobnosti te podijeliti svoj glas o važnim temama. Poseban naglasak stavljen je na važnost zajednice i suradnje kroz različite kanale, kao alata koji svima može pomoći da se kreativno izraze i postanu najbolja verzija sebe.

Naglasak ovog Andreinog projekta je zapravo na tome da R&B i Hip-Hop posluže kao kanal privlačenja populacije koja je nadahnuta istom filozofijom. Projekt je djelovao u razdoblju od dvije godine, kao i radijska emisija na Radio Rojcu, na kojoj su se uz razne goste s lokalne i europske scene obrađivala razna pitanja vezana uz glazbu, scenu i lifestyle. Kao projekt ženskog kolektiva, Soul Ting stremi ka uključivanju i spajanju različitih ženskih umjetnica na zajedničko djelovanje i kolaboracije.

foto

- U suradnji s mojim prijateljicama Lucijom i Martinom nastao je kolektiv koji je u početku spajao glazbu, umjetnosti i hranu. Tako da je na eventima bilo prilike uživati u sva ta tri elementa. Zapravo, sve je bilo na tragu da damo prostor ne samoj glazbi koju smo istraživale i slušale, nego da je objedinimo sa ženskim stvaralaštvom. Cilj je bio dati priliku ženskim umjetnicama koje stvaraju nešto svoje i nemaju priliku izlagati to na javnim mjestima. Ujedno, hrana je predstavljala promociju zdravog života i navika, zaključuje Andrea.

Lockdown dobro došao

"Nije sve tako crno u ovom lockdownu. Dobro dođe restart", kaže Andrea te dodaje da, što se tiče DJ scene, u ovom neizvjesnom vremenu ona se dobro organizirala. Mnogi su sa svojih terasa dijelili glazbu s ostalima, svoje setove puštali uživo.

- Prije pandemije bilo je mnogo gaža, juriš s jedne na drugu, oko organizacije potrebno je utrošiti mnogo vremena. Mnogo je tu napora. U trenutku se pogubiš nakon svega užurbanog i zapitaš se zašto ja ovo radim? I zapravo, ta pandemija je dobro došla da se "restartamo" i krenemo dalje s boljim idejama i inovacijama. Vratiš se svojim korijenima gdje si krenuo, ne krećeš od nule već nastavljaš i nadograđuješ novim tamo gdje si stao, kaže Andrea.

DJ radionica samo za žene

U razdoblju od veljače do travnja 2019 Soul Ting je u suradnji s Edusplash platformom za edukaciju i razvoj započeo provoditi radionice namijenjene djevojkama, gdje je educirao polaznice osnovama DJ-iranja, a rezultati radionice bili su prezentirani pred publikom na dva odvojena završna eventa, jedan za Dan žena 8. ožujka te drugi 11. travnja u Klubu Kotač. Interes za radionicu je bio iznimno velik s 33 prijave.

- Ta radionica je nešto što sam oduvijek željela realizirati i uspjela sam u sklopu Edusplash platforme. Jednom prilikom sam i ja bila na takvoj jednoj radionici u Ljubljani, koja je bila namijenjena samo za žene, i bilo mi je genijalno. Vidjela sam mnogo benefita i žensku snagu koja se razvijala na jednom suptilnom i intuitivnom nivou koji je van bilo kakvog nadmetanja. To je zajedništvo i volja za dijeljenjem znanja i glazbenih stilova. Zapravo, na toj edukaciji, gdje sam ja bila učitelj, nisam ništa radila, a polaznice su napravile velik posao. Bilo je lijepo vidjeti to nekakvo "sestrinstvo" koje se iz tog projekta izrodilo. Sve cure su uživale u tuđoj glazbi. Neke od njih su se nastavile razvijati u tom pogledu, nastupaju na festivalima, organiziraju privatne partyje i mogu samo reći da sam ponosna na njih, kaže Andrea.


Podijeli: Facebook Twiter