O životima i svjetovima

U Domu branitelja održano predavanje o Dori Pejačević

| Autor: Vesna Ivančev
(Snimila Vesna Ivančev)

(Snimila Vesna Ivančev)


U sklopu 11. Foruma studenata Glazbene pedagogije u organizaciji Muzičke akademije u Puli u petak navečer u svečanoj dvorani Muzičke akademije u Domu hrvatskih branitelja muzikolog Domagoj Marić održao je drugo gostujuće predavanje "O životima i svjetovima Dore Pejačević", predstavljajući svoju monografiju o najznačajnijoj skladateljici za period moderne u Hrvatskoj.

Izazovi

U prvom dijelu govorio je o izazovima u pisanju knjige imajući u vidu da su o Dori Pejačević već napisane četiri monografije kao i brojne studije. Čuvena hrvatska skladateljica, rođena je u Budimpešti 1889. i preminula je rano, s 37 godina, i prema riječima autora kada je netko tko je imao tako bogat skladateljski opus a živio je tako kratko, svako razdoblje u životu te osobe je podjednako bitno. Cilj koji je autor postavio je otkriti javnosti nešto što još nije istraženo o životu i skladateljskom opusu ove najznačajnije hrvatske skladateljice.      

U potrazi za neotkrivenom ostavštinom Dore Pejačević, autor otkriva da se koristio detektivskom metodom, polazeći od fotografija i prepoznavanja mjesta, zdanja u kojima je skladateljica boravila i stvarala, kao i osoba s kojima je bila bliska, s naglaskom na periode koje je provela u Njemačkoj a o kojima se do tada veoma malo znalo u javnosti.

Došavši do neprocjenjive ključne građe u gradu Dresdenu a potom u Beču, Pragu kao i u Hrvatskoj, autor se upoznaje sa svjetovima Dore Pejačević koju opisuje suptilnom i introvertiranom osobom. Stoga sačuvana bogata osobna korespodencija s osobama s kojima je bila najbliskija i kojima se u potpunosti otvarala a koju je autor preveo i prvi put objavio u ovoj knjizi, otkriva čitatelju osobne i misaone svjetove skladateljice te svjedoči o njezinoj ozbiljnoj literarnoj pismenosti.

Pored pisama, knjiga sadrži bogatstvo fotografija iz njenog života. Autor je na predavanju prenio utisak da je knjiga nakon objavljivanja prošle godine do sada izazvala veliku, kako medijsku i tako i pažnju šire čitalačke publike s obzirom na činjenicu da je istaknuta skladateljica bila i plemkinja, rođena u politički utjecajnoj obitelji čija su tri člana bila hrvatski banovi, te i stoga da je imala nesretnu ljubav i rano preminula ubrzo nakon poroda.

Nije tužna priča

Pored toga što je knjiga ozbiljno naučno štivo, napisana pitko te time pristupačna svakom čitaocu, zaokružena je autorovom hipotetskom imaginacijom o tome kako bi izgledao život Dore Pejačević da je mogla živjeti još 55 godina, barem koliko i njen suprug, Ottomar Lumbre, kojemu je pred porođaj sluteći blizinu vlastite smrti, napisala pismo objavljeno u ovoj knjizi a napisano pažljivim tonom o tome kako da kao roditelj pristupi njihovom djetetu ukoliko mu ga preda nakon poroda. Autor je istaknuo da ova knjiga nije tužna priča, već svjedoči o bogatom i profesionalno uspješnom životu Dore Pejačević.

Nakon inspirativnog predavanja, 11. Forum studenata Glazbene pedagogije zaokružen je zajedničkim koncertom studenata pulske Muzičke akademije i Kvarteta saksofona Muzičke akademije u Zagrebu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter