wretched

U subotu premijera kratkog filma pulske ekipe: Usamljenost kroz perspektivu muškarca

| Autor: Vanesa Begić
(Foto Valter Zanco)

(Foto Valter Zanco)


U subotu, 2. studenog s početkom u 19 sati kino Valli ugostit će promociju jednog kratkog, u potpunosti pulskog filma.

Riječ je o ostvarenju u režiji Massima Mancinija gdje glume Davor Milovan, Šandor Slacki, Valter Roša i Frane Meden. Glazbu potpisuju Helena Mostarkić Gobbi i DJ Remp, a editing Bojan Prusac. Za kameru je bio uz Prusca, zadužen i Nevio Doz, a sudjelovali su i Srećko Niketić i Zoran Burazerović.

Kako je napisao Mancini "Wretched" (u prijevodu "Rasturen") je kratki film u trajanju od pet minuta koji prikazuje usamljenost kroz perspektivu muškarca koji se nalazi u društvu prijatelja. Iako okružen ljudima, on se iznutra osjeća usamljeno i izolirano. U filmu nije prikazana stvarnost, već mentalno stanje glavnog lika i njegove emocije.

- Film se bavi temom usamljenosti, koja se može manifestirati čak i u društvu. Usamljenost nije uvijek fizička izolacija, nego stanje uma. Određeni pojedinci mogu biti skloniji osjećajima usamljenosti, ali društvene norme i očekivanja također igraju značajnu ulogu u oblikovanju načina na koji ljudi međusobno komuniciraju. Ta diskonekcija može dovesti do dodatnih mentalnih zdravstvenih problema, posebno među muškarcima.

Poruka filma je važnost o otvorenom razgovoru o mentalnom zdravlju i traženju stručne pomoći ako je potrebno. Naime, stigma koja okružuje mentalno zdravlje često sprječava muškarce da priznaju svoje borbe, što rezultira neliječenim stanjima koja mogu eskalirati u krize. Mnogi muškarci koji se bore ne identificiraju svoje probleme kao one mentalno-zdravstvene prirode. Umjesto toga, percipiraju ih kao životne izazove.

Nadalje, Mancini ističe "društveni pogled na mentalnu bolest kao slabost posebno utječe na muškarce. Tradicionalne rodne norme često naglašavaju njihove ideale snage, samostalnosti i emocionalnog stoicizma, što ih obeshrabruje da pokažu ranjivost. Izrazi poput "budi muškarac" jačaju uvjerenje da je traženje pomoći neodgovarajuće, pogoršavajući osjećaje izolacije i bespomoćnosti među onima koji se suočavaju s poteškoćama u mentalnom zdravlju.

Muškarci mogu izražavati depresiju i anksioznost drugačije od žena. Kod muškaraca se one često manifestiraju kao razdražljivost, ljutnja ili agresija umjesto tuge. To može otežati prepoznavanje vlastitih problema s mentalnim zdravljem ili omogućiti drugima da ih identificiraju. Kao rezultat, mnogi muškarci mogu patiti u tišini, nesvjesni da su njihova osjećanja indikacija dubljih psiholoških problema. Stigmatizacija značajno utječe i na spremnost muškaraca da potraže potrebnu pomoć, stvarajući prepreke da je i dobiju.

Mnogi muškarci internaliziraju uvjerenje da je traženje pomoći znak slabosti, što dovodi do nesklonosti prema potrazi za liječenjem mentalnog zdravlja. Ova internalizirana stigma može rezultirati smanjenim osjećajem vlastite vrijednosti i povećanom nevoljkošću da se uključe u usluge mentalnog zdravlja. Muškarci mogu izbjegavati priznati svoje simptome ili umanjivati svoje probleme s mentalnim zdravljem, vjerujući da bi se s njima trebali moći nositi sami. Stoga film poziva ljude da se ne boje potražiti podršku kada im je potrebna.

Govoreći o tehnikama realizacije filma, Mancini napominje da je tu korišten minimalistički pristup, bez dijaloga, kako bi snažno prenio poruku o usamljenosti i važnosti otvorenog razgovora o mentalnom zdravlju. Obzirom na odsutnost dijaloga, emotivna konfuzija i kaos te osjećaj usamljenosti i društvene izoliranosti glavnog lika izražena je kroz kompleksnu, snažnu i potresnu autorsku glazbu. Upravo ta glazba tijekom filma vjerno prati emocionalne promjene glavnog lika koji proživljava unutarnju borbu naglašavajući njegovo složeno mentalno stanje.

- Kroz perspektivu glavnog lika, film prikazuje kako se usamljenost može skrivati iza društvenih fasada i koliko je važno prepoznati i adresirati taj osjećaj. Film je do sada prikazivan diljem Europe i Amerike te je osvojio i nekoliko nagrada, posebno za tehničke aspekte. Može se pohvaliti i nominacijama za najbolji strani film, a nalazi se i među finalistima na nekoliko festivala.

Budući da ga hrvatski festivali nisu prepoznali te na njima nije sudjelovao, prikazivanje u Puli će biti njegova hrvatska premijera. Tijekom trogodišnjeg razdoblja, film će biti prikazivan na inozemnim televizijama specijaliziranima za kratkometražne filmove, kao i na asociranim platformama. Cjelokupna zarada od filma uplaćena je neprofitnoj organizaciji koja se bavi poticanjem razgovora o mentalnom zdravlju te prevenciji samoubojstva kod muškaraca, zaključuje Mancini.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}