SDP O PROBLEMIMA U ZDRAVSTVU

SDP TVRDI: MINISTAR MILAN KUJUNDŽIĆ PRETVARA SE U GROBARA HRVATSKOG ZDRAVSTVA - Onkološkim pacijentima omogućiti terapiju tamo gdje žive, sve ostalo nije humano!


Dok svim gradanima ministar ne želi osigurati jednaku zdravstvenu zaštitu, nema nikakvo pravo spominjati, a kamoli poskupiti zdravstveno osiguranje. Kada vec govori o cijeni, porucujemo mu da gradanima Istre osigura lijecenje pod istim uvjetima ili neka im smanji cijenu zdravstvenog osiguranja, s obzirom da ih je doveo u nejednak položaj, rekao je saborski zastupnik SDP-a Peda Grbin

"Neprihvatljivo je da ce novi inovativni lijekovi za pojedine onkološke bolesnike po zadnjoj odluci HZZO-a biti dostupni samo u klinikama u Zagrebu, Rijeci Osijeku ili Splitu zbog cega ce istarski pacijenti koji boluju od primjerice raka pluca, debelog crijeva i raka želuca, morati putovati i stotinu kilometara daleko kako bi primili neophodnu terapiju. Ne dao Bog ministru Kujundžicu da bilo tko njegov oboli od raka u terminalnoj fazi, pa da mora proci preko stotinu kilometara samo da bi dobio lijek. To je krajnje neprihvatljivo i na kraju krajeva nije ljudski", rekao je na konferenciji za novinare SDP-ov saborski zastupnik Peda Grbin.

Naglasio je da pravo na inovativne lijekove jednako moraju imati svi gradani, bez obzira gdje žive i to mora biti jednako pravo gradana Pule, Rovinja, Varaždina i Dubrovnika kao i gradana iz Zagreba ili Rijeke. Grbin upozorava da u Puli postoje svi uvjeti da onkološki pacijenti terapiju primaju u pulskoj bolnici, a to što ih se šalje po terapiju u druge gradove, po njemu samo pokazuje stupanj nebrige državne vlasti prema gradanima.

-Tvrdnje HZZO-a i ministra zdravstva da se ovi lijekovi mogu administrirati samo u klinikama nipošto ne stoje, a to je u svojem dopisu HZZO-u potvrdio i predsjednik Društva za internisticku onkologiju dr. Damir Vrbanec koji je rekao da se terapije uredno mogu davati u Puli, Varaždinu ili Šibeniku. Ako recimo u Šibeniku zbog stranacke stege o ovome problemu ne žele govoriti, mi u Istri o tome necemo šutjeti. U Istri je samo od raka pluca oboljelo 120 ljudi, od raka debelog crijeva 50, pa se pitamo smatra li HDZ-ova Vlada da su Istrani, gradani drugog reda? Pitamo se zbog cega Vlada sufinancira gradnju velike dnevne bolnice u sklopu nove bolnice u Puli, ako istovremeno donosi odluke da se u toj bolnici nece moci davati lijekovi, odnosno terapija. Zbog svega ovoga, ministar Kujundžic pretvara se u grobara hrvatskog zdravstva, a u nedjelju je prakticki najavio poskupljenje dopunskog zdravstvenog osiguranja, što je krajnje neprihvatljivo, kaže Grbin i dodaje:

-Dok svim gradanima ministar ne želi osigurati jednaku zdravstvenu zaštitu, nema nikakvo pravo spominjati, a kamoli poskupiti zdravstveno osiguranje. Kada vec govori o cijeni, porucujemo mu da gradanima Istre osigura lijecenje pod istim uvjetima ili neka im smanji cijenu zdravstvenog osiguranja, s obzirom da ih je doveo u nejednak položaj, rekao je Grbin. Po njegovim rijecima, otvara se i problem naknade putnih troškova jer se pojedini lijekovi ne administriraju tamo gdje ljudi doista žive, pa za primitak lijeka moraju putovati. "S jedne strane dižemo cijenu, a s druge strane pacijenti koji nemaju informacija kako ostvariti svoja prava za to putovanja, ne mogu dobiti naknadu troškova", kaže Grbin koji je od Vlade zatražio odgovore po kojim kriterijima se lijekovi za onkološke bolesnike ne mogu administrirati opcim bolnicama.

-Gradimo novu bolnicu i u njoj se stvaraju prostorni uvjeti za puno opsežniji rad, a istovremeno država smanjuje opseg poslova kojeg bolnica obavlja. Tko je ovdje lud, ako cemo smanjiti opseg poslova u novoj bolnici, zašto je uopce gradimo, upitao se na kraju Grbin.

Predsjednica pulskog SDP-a Sanja Radolovic upozorila je da je nedostatak kadrova kljucan problem istarskog zdravstva, a sve je tvrdi, vezano sa sve vecim odljevom kadrova iz Hrvatske te njihov odlazak u privatnu praksu.

-No država je ta koja po tom pitanju ne cini ništa i ne poduzima nikakve konkretne mjere za zaustavljanje odlaska lijecnika u inozemstvo, a to bi trebala ciniti kroz jacanje pravne sigurnosti lijecnika, njihovo stambeno zbrinjavanje i program poticajne stanogradnje. U Puli je od ukupno 70 specijalizanata svega njih 11 u pulskoj bolnici, dok su svi ostali rasporedeni u klinickim bolnickim centrima. Paradoksalno je što naša bolnica placa specijalizacije, a istovremeno se primarno povlace internisti za rad u hitnoj službu, što na kraju rezultira povecanjem listi cekanja i odgodom operativnih zahvata, pa najviše pate pacijenti, smatra Radolovic.

 

Po njenim rijecima, država je ovdje najodgovornija i mora poduzeti konkretne mjere kako bi se zaustavio odlazak lijecnika iz zdravstvenih ustanova. "Jasno je da ministar ne mari za probleme istarskih gradana jer od ukupno 297 milijuna kuna, opcoj pulskoj bolnici pripalo je svega 4,5 posto odnosno 13 milijuna kuna za financiranje. To je sramotno. Takoder, treba reci kako kriterij po kojima se ti novci rasporeduju po dobro uhodanom HDZ-ovom modelu, nisu do danas poznati. Hrvatsko zdravstvo funkcionira tako da novac bolnicama odreduje HZZO koji istovremeno diktira i cijene usluga, pa je ocito da nam zdravstvo ne vodi ministar Kujundžic, vec HZZO s na celu s ravnateljem Lucijanom Vukelicem, rekla je Radolovic.

Pozvala je ministra da se prestane baviti prepisivanjem reforma iz Nacionalnog plana za zdravstvo iz 2012. godine i da konacno krene raditi posao u zdravstvu na korist svih pacijenata. Istarski SDP-ovci nisu željeli komentirati nedavne smjene u pulskoj bolnici rekavši da zasad o tome nemaju službenih ocitovanja te da ne mogu komentirati. (D. BAŠIC-PALKOVIC, snimio M. MIJOŠEK)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter