IZLOŽBA FOTOGRAFKINJE SNJEŽANE BRATANOVIĆ

Moda može bez krzna, a životinje ne


Kiši unatoč, brojna je publika u subotu navečer nazočila otvorenju izložbe pulske fotografkinje Snježane Bratanović „Krzno je mrtvo“ u galeriji Srpskog kulturnog centra.

- Cijeli ovaj projekt nastao je u mojoj glavi nakon gledanja tv- dokumentarca sa šokantnim snimkama ubijanja životinja za potrebe modne industrije. Životinjsko krzno dugo je slovilo kao simbol luksuza (kada je u pitanju odjeća), a oni koji su ga nosili njime su potvrđivali svoj društveni te financijski status. Trebalo mi je neko vrijeme da povežem svoju ideju i realizaciju cijele priče na najbolji mogući način koji znam, a to je kroz medij fotografije, i približim problematiku široj javnosti. Cijeli koncept serije fotografija koje sam nazvala „Krzno je mrtvo“, temelji se na ogoljelim ženskim tijelima prekrivenim pravim krznom i prelivenim krvlju (sokom od rajčice) kako bih dočarala ranjivost, patnju pa i smrt životinje koja trpi zbog krzna.

Nije bilo lako naći modele koji bi pristali na snimanje ove serije jer još uvijek živimo u konzervativnom tradicionalnom društvu punom predrasuda.

Dodatno otežavajuća okolnost bila je snimanje u prirodnom okruženju kako bih vjerodostojno prikazala staništa životinjske vrste koje su često uhvaćene u zamke, polako pate i ugibaju, objasnila je autorica ovaj projekt.

Zahtjevna realizacija

Sama realizacija fotografija stoga nije bila laka, posebice u ove hladne zimske dane, te morala je mijenjati modele, neke zbog bolesti (prehladile bi se tijekom fotosessiona), a neke zbog njihovih osobnih uvjerenja i savjesti kojih su postale svjesne tokom snimanja.

- Na svu sreću, s četvrtim modelom sam uspješno završila projekt „Krzno je mrtvo“. Ovim putem, želim se osobno zahvaliti tim divnim djevojkama koje su imale puno povjerenje u mene te započeti ovu seriju, a sretnice i završiti. Ne želim ih poimence navoditi, one će se prepoznati u ovoj priči. Također dugujem veliku zahvalnost mojoj prijateljici, dr. vet. med. Svjetlani Prodanović, osobi velikoga srca koja se aktivno bavi zaštitom životinja, a između ostaloga osnivačicom i prvom predsjednicom udruge za zaštitu životinja Ruka šapi. Iako je ova funkcija iza nje, i dalje osobno sudjeluje u spašavanju i liječenju životinja koje su često ljudskom rukom osakaćene ili zanemarene. Njezine priče su me dodatno navele da način na koji ja razmišljam iznesem u javnost u nadi da ipak ima nade za bolji svijet gdje je nošenje krzna odbojno i nepoželjno, simbol primitivizma i sramote.

Životinje nisu modni dodatak i imaju pravo na život i postojanje i ako samo jednoj osobi svojom fotografijom uspijem promijeniti stav, bit ću presretna, jer smatram da sam tada postigla svoj cilj ovom izložbom, zaključila je autorica.

Na otvorenju je veterinarka Svjetlana Prodanović govorila o tome koliko činčila treba za jednu bundu, te o zakonima zabrane uzgoja životinja radi krzna. Istaknula je da je sve više i više građana osviješteno po tom pitanju, a spomenula je i činčilu Pipi iz dućana malih životinja koju je odmah zavoljela. Bilo je govora o raznim životinjama koje se koriste za krzna na različite načine.

- Izložba je i edukativna, moda može bez krzna, a životinje ne, zaključila je Prodanović.

O autoričinim radovima ukratko je govorio i poznati pulski fotograf Đani Celija, ističući kako su radovi vrlo dobro napravljeni te da je izložba i više nego aktualna, jer tu se vide patnja i surovost, te kazao je da je ovaj postav u velikoj mjeri edukativan.

Mladi bez bunda

- Sadašnja generacija mladih, za razliku od njihovih baka, u svojim ormarima nema prava krzna i krznene dodatke, što dokazuje da je ipak došlo do podizanja svijesti sa sve većim NE krznu, što me izuzetno veseli.

To je također bio drugi razlog teže realizacije ovoga projekta jer se moralo tražiti na sto strana i kopati po ormarima i tavanima starih gospođa koje su ulagale u krzno i čuvale ga za svoje unuke kao vrijednost, kazala je Bratanović.

Kustos izložbe koje se može pogledati do 6. ožujka je Marko Krnjajić, a za glazbu se pobrinuo Marko Grbac Knapić.

Pulska fotografkinja Snježana Bratanović počinje se intenzivnije baviti fotografijom prije sedam godina, iako interes za tu umjetnost kreće već puno ranije na klasičnim temeljima foto radionica i edukativnim programima. Kako je sama rekla „fotografija joj je postala ostvareni san i način života. Najčešće se izražava kroz umjetničku formu. Izlagala je na mnogobrojnim skupnim izložbama diljem Hrvatske i inozemstva, te samostalno u Zagrebu, Ljubljani i Puli. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja od strane struke na domaćim i inozemnim salonima i festivalima umjetničke fotografije. Živi i stvara u Puli. (V. BEGIĆ, snimio D. ŠTIFANIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Golden Gate of
Pula: Golden Gate of

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater