Senilna makularna degeneracija
Jedan od glavnih uzroka sljepoće kod osoba starije životne dobi je senilna makularna degeneracija. Od ove bolesti u svijetu boluje oko 196 milijuna osoba, a procjenjuje se da će do 2040. godine broj oboljelih biti 288 milijuna.
"Senilna makularna degeneracija uzrokovana je propadanjem središnjeg dijela mrežnice, poznatog kao makula, unutarnjeg stražnjeg očnog sloja koji bilježi slike koje vidimo i šalje ih kroz optički živac od oka do mozga. Iako u ranim fazama oštećenje makule ne utječe na vid, ako dođe do napretka bolesti vid postaje iskrivljen ili zamagljen, a pogoršavanjem može doći i do potpunog gubitka centralnog vida", rekao je prof. dr. sc. Tomislav Jukić, specijalist oftalmolog.
Najveći faktor rizika za pojavu ove bolesti oka je dob. Rizik za pojavu ove bolesti se povećava starenjem, a prvi simptomi se mogu pojaviti već u 55. godini života. Ostali faktori su prehrana, genetika, prekomjerno izlaganje sunčevoj svjetlosti, pušenje i povišeni krvni tlak.
"Bolest je izrazito progresivna što znači da, ako se ne liječi na vrijeme, simptomi se u kratkom vremenu mogu pogoršati što može dovesti do značajnog gubitka vida u uznapredovanoj fazi bolesti. Danas su dostupne terapije koje omogućuju usporavanje progresiju bolesti i zato su redovni preventivni pregledi izrazito važni, posebno kod rizične skupine, odnosno osoba starije životne dobi", istaknuo je prof. dr. sc. Jukić.
U pravovremenom uočavanju simptoma može pomoći Amslerov test koja se koristi u otkrivanju problema s vidom proizašlog iz oštećenja makule ili vidnog živca. Pomoću ovog testa pacijenti mogu vrlo rano primijetiti različite promjene u centralnom vidu, koje ponekad liječniku-oftalmologu kliničkim pregledom mogu biti teško uočljive.