UBLAŽAVANJE MJERA

UNATOČ KORONAVIRUSU ŽIVOT MORA KRENUTI DALJE: U strahu od ekonomskih posljedica većina zemalja ipak će ublažiti stroge mjere zaštite stanovništva

| Autor: Jurica Körbler
EPA

EPA


Ublažavanje mjera pripremaju i Njemačka i Francuska, iako predsjednik Macron traži da stroge mjere budu na snazi do 11. svibnja. Rusija sprema rigorozne mjere koje uključuju i angažman vojske. Dramatična je situacija u moskovskim bolnicama gdje već sada nedostaju kreveti, u cijeloj Rusiji je broj zaraženih prešao 20.000, a u samoj Moskvi 13.000. Danska također priprema znatno ublažavanje mjera, dok Švedska, koja je do sada prilično ležerno pristupila obrani od virusa namjerava neke mjere pooštriti. Britanci će ostati u svojim stanovima do 7. svibnja

Dok Hrvatska razmišlja o ublažavanju mjera zbog koronavirusa, u Sloveniji od ponedjeljka slijedi stanovita relaksacija, dok u Srbiji za vrijeme pravoslavnog Uskrsa možda i policijski sat koji će trajati od četvrtka poslijepodne do utorka ujutro. I Austrijanci ublažavaju mjere, ali će biti obavezno nošenje maski ne samo u supermarketima, već u svim dućanima i u javnom prijevozu. Iznimka su djeca do šest godina, a u autobusima i tramvajima razmak između putnika trebat će biti bar jedan metar. Preporučit će se i poduzetnicima da ljudi na radnim mjestima imaju maske.

Ublažavanje mjera pripremaju i Njemačka i Francuska, iako predsjednik Macron traži da stroge mjere budu na snazi do 11. svibnja. Rusija sprema rigorozne mjere koje uključuju i angažman vojske. Dramatična je situacija u moskovskim bolnicama gdje već sada nedostaju kreveti, u cijeloj Rusiji je broj zaraženih prešao 20.000, a u samoj Moskvi 13.000. Danska također priprema znatno ublažavanje mjera, dok Švedska, koja je do sada prilično ležerno pristupila obrani od virusa namjerava neke mjere pooštriti. Britanci će ostati u svojim stanovima do 7. svibnja, do tada neće biti u bolnicama zahvata koji nisu hitni, a postoji i strah što će se dogoditi kada se život koliko-toliko normalizira.

Usprkos strašnim posljedicama koje je ostavio virus, većina zemalja ipak razmišlja o relaksaciji mjera, jer život naprosto mora ići dalje. Ekonomske posljedice u protivnom bi bile tolikom kobne, da mnogi procjenjuju da bi u konačnici bilo i više žrtava nego od koronavirusa. 

AUSTRIJA

”Ima pomaka, ali kriza nije gotova”, optimistički najavljuje austrijski kancelar Sebastian Kurz, nakon podataka da epidemija usporava. Stroge mjere ipak ostaju, bez obzira što će neke biti znatno modificirane, a Kurz smatra da zemlja ide u dobrom smjeru. ”Molim vas, izdržite još”, poziva kancelar građane. Od jučer su otvorene neke trgovine, a slijedi i ublažavanje kada je riječ o sportu. Nova "normalnost", kako je nazivaju u Austriji trebala bi zemlju brže izvući iz krize u odnosu na druge europske države. ”Ako brojke o zaraženima budu rasle, povući ćemo mjere”, kažu u vladi.

Sportaši će uskoro dobiti mogućnost treniranja, a dopušta se i treniranje na otvorenom. Timski sportovi i borilačke vještine će još pričekati, a i kulturu krajem ovog tjedna čekaju relaksacije. Kada je riječ o trgovinama zabrana njihovog rada svakodnevno Austriju stoji 110 milijuna eura, a zatvoreno je 22.400 maloprodajnih prodavaonica, dok će ih ubuduće biti 8.100. 

ITALIJA

U Italiji, kada je riječ o brojkama, samo strašne posljedice epidemije. Pad BDP-a u travnju iznosit će 13 posto, potrošnja je u ožujku pala za 31,7 posto, turizam za 95 posto. Sada više nema dileme da treba hitno ublažiti mjere kako bi se život vratio u zemlju koja je možda bila najviše pogođena epidemijom i u kojoj je samo 112 liječnika umrlo na radnom mjestu.

U Rimu Vlada užurbano priprema nove mjere, ali nitko ne taji da postoje razna mišljenja. Balansirajući između opreza i ublažavanja mjera prvo su otvorene neke prodavaonice u sjevernoj Italiji, prije svega one koje prodaju dječju robu, dok su trgovine s dječjom obućom i knjižare zatvorene na Sardiniji do 26. travnja. U cijeloj Italiji ponovo se pokreće drvna industrija, šumarstvo i proizvodnja računala, a ostaju na snazi oštre mjere za svakoga tko želi ući u Italiju. Faza 2 je počela, a već sljedećeg tjedna slijedi ublažavanje mjera kada je riječ o modnoj industriji, metalurgiji i automobilskoj industriji. U Lombardiji traže od svih da nose maske na licu, a još nema odluke kada će biti otvoreni hoteli. Neki dućani bit će otvoreni dva puta tjedno i to po nekoliko sati, dok regije u sjevernom dijelu zemlje zadržavaju sve drastične mjere do daljnjega. U pojedinim regijama bit će dopušteno ljudima kretanje 4 do 5 kilometara od kuće, uz masku, rukavice i gel, dok svi oni koji imaju temperaturu višu od 37,5 neće smjeti izlaziti iz kuća. U Veneciji će biti moguće fizičke aktivnosti, ali samo u blizini kuće, a u većini gradova nastavit će se radovi na cestama.

SLOVENIJA

Prvi paket ublažavanja mjera mogao bi u Sloveniji stupiti na snagu u ponedjeljak. Uključit će mjere koje će omogućiti sportske aktivnosti, ali naravno ne i one za sportove poput nogometa i košarke. Bit će više javnih priredbi, pa čak i sportskih natjecanja, uz poštivanje svih mjera zaštite. Razmišlja se i o sportovima na otvorenom, ako postoje uvjeti da gledatelji budu udaljeni bar jedan metar, što uključuje tenis, golf, badminton, ali i biciklizam.

Iako slijedi relaksacija mjera malo tko vjeruje da će Slovenija imati turističku sezonu, pa čak i u kolovozu i rujnu. Na posao će se vratiti i mnogi koji su do sada sjedili u kućama, a posebno će se ubuduće paziti na najranjivije skupine, osobe starije od 65 godina kojih je petina u Sloveniji. Ubuduće, građani mogu zaboraviti na rukovanje, a odlazak u prirodu bit će omogućen svima ako poštuju mjere. 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama