LJUBLJANA

Slovenija: prijepori oko nagradnih dodataka u vrijeme epidemije

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Mnogo uzbuđenja u Sloveniji je u petak izazvala vijest da je nova vlada jednom od svojih prvih odluka povećala plaće ministrima i njihovim zamjenicima, no premijer Janez Janša to demantira i tvrdi da je riječ o korekciji u doba borbe protiv epidemije.

"Nitko nije povećao plaće nego sam sve ministre, članove Državnog vijeća i njihove najuže suradnike svrstao u više platne razrede za vrijeme krize oko koronavirusa", reagirao je na svom twitteru Janša te dodao kako se preporučuje ravnateljima onih službi i sustava gdje ulažu dodatne napore da se obuzda epidemija koronavirusa da učine isto.
"Onima koji su sada pod dvostrukim naporima nego inače to vrijeme rada treba biti plaćeno", naveo je Janša.
U vladi pak navode da odredba o podizanju platnih razreda, koja se možda odnosi na samo stotinjak ljudi, ne znači da su promijenjeni propisi s ciljem podizanja plaća dužnosnicima, jer je mogućnost odobrenja viših platnih razreda u javnoj upravi i inače predviđena zakonska mogućnost.
"S obzirom na aktualne okolnosti i bitno povećan opseg zadaća vlada je primijenila veću važeću regulativu i u okviru zakona preraspodijelila ministre i državne tajnike u adekvatan platni razred", navodi se u vladinom priopćenju za javnost.
Mjera je međutim doživjela kritike u javnosti, ali i u oporbi, s pitanjima je li takav potez prikladan u vrijeme kad su zbog epidemiološke krize mnogi ugroženi, a može se zbog recesije očekivati i pad zaposlenosti i zatvaranje nekih poduzeća.
"Danas mnogi ne znaju od čega će sutra živjeti, ekonomisti najavljuju recesiju, projekcija pada BDP-a kod nas i u svijetu je zastrašujuća, a nova vlada diže plaće svojim dužnosnicima. Neprihvatljivo! Solidarnost znači da u vrijeme krize vlada najprije mora brinuti za one najslabije, a ne da se najprije pobrine za sebe", replicirala je na navodno povećanja plaća u vladi stranka Socijalnih demokrata (SD).
Kako prenose mediji, odredba vlade o svrstavanju njenih članova i državnih tajnika u najviše moguće platne razrede znači da će članovi vlade imati sada prosječnu plaću od oko 3600 eura neto, a državni tajnici oko 3200 eura neto, a preporuka je da se na sličan način za vrijeme borbe protiv koronavirusa nagrade medicinsko osoblje, civilna zaštita, vojska, državni i regionalni protukrizni stožeri i slično.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter