VARŠAVA

Predsjednica poljskog Vrhovnog suda i kritičarka vlade odlazi u mirovinu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Predsjednica poljskog vrhovnog suda Malgorzata Gersdorf odlazi u četvrtak mirovinu, otvarajući put da vladajući nacionalisti za njezina nasljednika izaberu suca koji će podržati njihovu spornu pravosudnu reformu.

Pošto je Stranka prava i pravde (PiS) preuzela vlast 2015., Gersdorf (67) je postala 'frontmen' protivnika pravosudne reforme koju PiS nastoji provesti, a Europska unija je smatra narušavanjem demokratske ravnoteže vlasti. 

Zamjenik ministra pravosuđa Sebastian Kaleta, član PiS-a, smatra da je Gersdorf prekoračivala svoje ovlasti miješajući se u politiku. 

"Stanje na Vrhovnom sudu zahtijeva nov pristup", rekao je Kaleta u četvrtak kada je poljski predsjednik Andrzej Duda, saveznik PiS-a imenovao privremenog nasljednika Gersdorf.

Na tu je dužnost imenovan Kamil Zaradkiewicz, četrdesetsedmogodišnji sudac Vrhovnog suda. Zaradkiewicza je imenovalo Nacionalno pravosudno vijeće, a to tijelo, po ocjeni Europskog suda pravde (ECJU) nije dovoljno neovisnoo. 

Zaradkiewicz će nadzirati izbor Gersdorfina trajnog nasljednika.

Sama Gersdorf ocijenila je da bi je privremeno trebalo naslijediti kolega u Vrhovnom sudu koji je najdulje na toj dužnosti sve dok se skupština koja bira predsjednika Vrhovnog suda ne bude mogla sastati kada prođe izolacija zbog pandemije koronavirusa.

Međutim, predsjednik Duda poručio je da je njegovo pravo da imenuje vršitelja dužnosti.

Kritičari strahuju da Dudin kandidat neće jamčiti objektivnu procjenu predsjedničkih izbora u svibnju koje stranka PiS zbog pandemije želi održati poštanskim glasanjem.

Dužnosnici Europske unije, skupine za ljudska prava i promatrači izbora smatraju da se izmjene izbornog zakona, o čemu se još raspravlja u parlamentu i koje bi dopustile ekskluzivno glasanje poštom, donose na brzinu i da prijeti opasnost da izbori ne budu ni slobodni ni pošteni. 

Predsjednik poljskog izbornog povjerenstva rekao je u četvrtak za novinsku agenciju PAP da će biti teško provesti "potpuno slobodne" izbore s obzirom na "tehničke i organizacijske teškoće".

Sve njezine bitke

Ranije u travnju Gerrsdorf je pokušala postupiti prema odluci Europskog suda pravde (ECJ) koji je pozvao Poljsku da raspusti panel Vrhovnog suda, tijelo osnovano sa zadaćom da disciplinira suce sve dok ECJ ne donese konačan pravorijek. 

"Nažalost, nisam uspjela u tom procesu. Nisam uspjela spriječiti narušavanje vladavine prava", rekla je.

PiS, međutim, tvrdi da je naslijedio pravosudni sustav koji je vodila samodostatna elita sa strukturama iz doba komunizma i da takav sustav onemogućava učinkovit i pošten rad pravosuđa.

Kritičari u Poljskoj i inozemstvu tvrde da se reforme koje provodi PiS mogu smatrati autoritarnim prisvajanjem vlasti. 

Gersdorf se usprotivila propisima ranijeg umirovljenja koje je donijela PiS-ova vlada 2018., a i EU je ocijenio da su ti propisi neprihvatljivi. 

U srijedu je Europska komisija (EK) pokrenula novi postupak protiv Poljske zbog novog zakona koji dopušta kažnjavanje sudaca koji kritiziraju pravosudne reforme u toj zemlji.

Ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro rekao je da je odluka EU-a "neutemeljena". EU "nema pravo miješati se u unutarnja pitanja", rekao je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama