EPA
Vlade ne bi trebale koristiti prosvjede u Francuskoj protiv poreza na gorivo kao izgovor za odustajanje od politika kojima je cilj smanjiti globalno zatopljenje, izjavili su u ponedjeljak francuski dužnosnici.
Francuska ministrica zaštite okoliša Brune Poirson i Laurent Fabius, koji je predsjedao konferencijom na kojoj je 2015. donesen Pariški klimatski sporazum, istaknuli su da vlade moraju nastaviti s provedbom tog dokumenta koji je postavio cilj da se do 2030. rast globalne temperature ograniči na 1,5 do 2 Celzijeva stupnja.
"Bilo bi pogrešno misliti da bi, zbog toga što ima problema u Francuskoj, trebali odustati od ekološke tranzicije"; rekao je Fabius novinarima na marginama UN-ove klimatske konferencije u Poljskoj.
Poirson je istaknula da je jedna od ključnih poruka francuskih prosvjeda da "zeleni porezi" moraju biti usmjereni na industrije, a ne samo građane i da vlade moraju svoje ciljeve jasnije komunicirati građanima.
"To znači donošenje 'zelenih' proračuna. To je teško jer zahtijeva radikalnu promjenu načina djelovanja naših institucija i birokracije. Ali ja ne vidim drugog načina", istaknula je Poirson.
Prosvjedi tzv. žutih prsluka u Francuskoj naveli su američkog predsjednika Donalda Trumpa da pozove na odustajanje od "smiješnog i iznimni skupog Pariškog sporazuma". Trump je već izašao iz tog dokumenta.
Prosvjedi u organizaciji pokreta "žutih prsluka“ izbili su zbog planiranog povećanja poreza na gorivo i očekivanih viših troškova života. Prosvjednici su nezadovoljni i ekonomskom i poreznom politikom francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koja po njima ide na ruku bogatim slojevima stanovništva.
Pokret je nazvan po fluorescentnim sigurnosnim prslucima koji su dio sigurnosne opreme svakog automobila. (Hina)