COVID-19

NAJGORI DAN DO SADA U Italiji u jednom danu umrlo 627 ljudi. Zaraženo 5986 novih osoba, ukupno dosad zaraženo više od 47.000 ljudi

| Autor: Glas Istre
EPA

EPA


U Italiji po pitanju epidemije koronavirusa, na žalost, ide iz gorega u gore. Protekla 24 sata najgora su i najcrnija dosad: U jedan dan od koronavirusa umrlo je 627 ljudi. Time je ukupan broj umrlih u toj zemlji porastao na 4.032. 

Italija je još jučer po broju umrlih prestigla Kinu, iz koje je krenula zaraza što se proširila diljem svijeta i prerasla u pandemiju, piše Novi list.

Ukupno je 47.021 zaraženih, a to znači da broje 5.986 novozaraženih.

Na intenzivnoj njezi je 2.644 ljudi, a poravilo se njih 5.129

Zabrana šetnje, trčanja i bicikliranja

Talijanske regije najteže pogođene koronavirusom u petak su dodatno postrožile mjere za borbu protiv širenja zaraze, zabranivši šetnje parkovima, rekreativno trčanje i bickliranje.

"Već imamo mnoge stotine mrtvih. Što još moramo učiniti prije no što ljudi shvate tragediju s kojom smo suočeni?", pitao je čelnik tima za borbu protiv koronavirusa u regiji Emilia-Romagna Sergio Venturi.

Lombardija, središte epidemije, objavila je da će uskoro na ulice poslati stotinu vojnika koji će pomagati policiji u kontroli provedbe zaštitnih mjera. Ta regija je pozvala vlasti u Rimu da usvoje nove mjere koje će zadržati Talijane kod kuće.

"Nažalost ne svjedočimo promjeni trenda u brojkama koje i dalje rastu", kazao je guverner Lombardije Attilio Fontana na konferenciji za medije.

4466946

Sjeverna regija Veneto zatvorila je parkove i građanima poručila da ne smiju više u šetnje, dok je susjedna Emilia-Romagna zabranila trčanje i vožnju biciklima, poručivši građanima da ostanu kod kuće kako bi se spriječile nove infekcije.

Bojište se seli u Milano

Broj mrtvih u Italiji u četvrtak je narastao za 427, na sveukupno 3405 ljudi, čime je ta država prestigla Kinu u kojoj je preminulo 3248 ljudi.

"Možda vrhunac neće biti idući, nego tjedan nakon njega", rekao je Angelo Borrelli, čelnik talijanske Agencije za civilnu zaštitu, za radio Rai.

Ukupni broj zaraženih narastao je s 35.713 na 41.035, a vlasti su posebno zabrinute zbog porasta zaraženih u financijskom središtu Milanu.

4465658 (1)

"Fronta je sad u Milanu", upozorava Massimo Galli, čelnik odjela za zarazne bolesti u bolnici Sacco u tom gradu.

"Iznimno sam zabrinut oko toga što događa. Vani se i dalje kreće previše ljudi", rekao je za novine La Repubblica.

Himna i 'Volare'

Talijanske vlasti prošli su tjedan naredile zatvaranje restorana, kafića i većine dućana do 25. ožujka. S radom su prestale i škole i sveučilišta, a građanima je poručeno da do 3. travnja izlaze samo kad to doista moraju.

Premijer Giuseppe Conte u četvrtak je najavio da će se mjere možda produžiti, ne otkrivši više detalja, donosi Novi list.

4467149

Kako bi podigli raspoloženje stanovnika, sve talijanske stanice po prvi put istovremeno puštaju državnu himnu u 11 sati po lokalnom vremenu, nakon čega slijede tri kultne pjesme: "Azzurro", "La canzone del sole" i "Nel blu dipinto di blu", poznatu Volare.

No 'kancone' ne pomažu i atmosfera u društvu pogoršava se paralelno s rastom broja mrtvih.

"Čini se kao da smo u drugom svijetu. Ne znam, jako je loš osjećaj. Nadam se da će to uskoro završiti, jer doista, ovo nije dobro", rekla je 53-godišnja Rimljanka Anna Marcotullio.

4466686

Gospodarstvo bi se moglo smanjiti za 3%

Talijansko ministarstvo financija procjenjuje da će se gospodarstvo ove godine smanjiti tri posto zbog strogih mjera kojima se nastoji suzbiti epidemija koronavirusa, rekla su u petak dva upućena izvora.

Situacija je krajnje neizvjesna, ističu izvori, dodajući da se interne procjene ministarstva temelje na scenariju koji predviđa postupno ublažavanje restriktivnih mjera od kraja travnja.

4465865

Kako bi zadržala građane kod kuće, vlada je, između ostalog, zatvorila sve škole, barove i restorane i zabranila sportska događanja i javna okupljanja.

Mjere bi službeno trebale biti ukinute između 25. ožujka i 3. travnja ali je talijanski premijer Giuseppe Conte zbog kontinuiranog povećanja broja umrlih od zaraze jučer rekao da će biti produljene, ne precizirajući do kada.

Oba izvora napominju za Reuters da bi vlada slijedom odluke na razini Europske unije mogla odgoditi objavu godišnjih prognoza koje služe kao osnova za izračun obaveza prema Bruxellesu. Obično ih objavljuje krajem travnja.

„Kompletan postupak proračunskog planiranja u EU mogao bi krenuti iznova a u tom slučaju Italija ne bi trebala objavljivati prognoze do kraja idućeg mjeseca. O tome se nešto raspravlja na razini EU-a“, rekao je jedan od izvora.

Talijansko ministarstvo gospodarstva odbilo je komentirati tu informaciju.

4466293

Budući da se još ne zna kada će izvanredne mjere u Italiji i drugim zemljama biti ukinute, ministarstvo financija ugrubo procjenjuje da bi se BDP mogao smanjiti od dva posto, prema najpovoljnijem scenariju, do čak 3,7 posto, prema onom najlošijem, navode izvori.

Projekcije uključuju učinak paketa hitnih mjera u vrijednosti 25 milijardi eura, koje je vlada hitno usvojila početkom tjedna a trebale bi smanjiti stopu pada BDP-a za oko 0,4 postotna boda, izjavila su oba izvora.

Italija bilježi najviše umrlih u svijetu od zaraze koronavirusom - više od 3.400 od 21. veljače kada se bolest počela širiti. Testovi su potvrdili prisutnost virusa kod više od 41 tisuće ljudi.

U Bergamu, Parmi i Milanu virus ubija i svećenike

Na sjeveru Italije svakim danom sve više svećenika umire od zaraze koronavirusom, objavili su talijanski mediji.

U Bergamu ih je umrlo desetak, u Parmi pet, a žrtava ima i u Milanu, Bresciji i Cremoni, na sjeveru Italije koji je teško stradao od pandemije.

Biskupija Bergamo je najviše stradala pošto je najmanje deset svećenika umrlo zbog zaraze koronavirusom, piše u četvrtak katolički dnevnik Avvenire.

4465727

List navodi da je pet svećenika umrlo u biskupiji Parmi, dvojica u Milanu i u Cremoni i jedan u Bresciji, ne računajući brojne bolesne svećenike među kojima su neki u bolnici na intenzivnoj njezi.

U ukupnom stanovništvu smrtni slučajevi su "toliko brojni da je njihov popis teško utvrditi", dodaje Avvenire koji u broju od 15. ožujka navodi da je lokalni list L'Eco di Bergamo objavio 160 osmrtnica, što je "gotovo pet puta više u odnosu na prosjek".

Uz liječnike i medicinske sestre, mnogi svećenici dolaze podijeliti sakramente bolesnicima na odjelima intenzivne skrbi. "S maskom, kapom, rukavicama, u zaštitnom odijelu i s naočalama, prolazimo odjelima poput zombija", rekao je za talijansku agenciju Adnkronos velečasni Claudio del Monte, župnik u Malpensati, u Bergamu.

Taj grad u Lombardiji sa 120.000 stanovnika i njegova pokrajina trenutačno su najteže stradali u ovoj pošasti, sa 4.600 zaraženih od oko 33.000 pozitivnih slučajeva koliko ih je trenutačno evidentirano u zemlji, tako da mrtvačnice ne mogu prihvatiti toliki broj lijesova te se oni odmah odvoze na groblje.

Potresen teškim stanjem u Bergamu, papa Franjo je u srijedu telefonirao mjesnom biskupu, mons Francescu Beschiju kako bi izrazio "potporu svećenicima, bolesnicima, svima koji se brinu za njih i čitavoj našoj zajednici", rekao je biskup u priopćenju.

"Bio je veoma ganut patnjom mnogih koji su umrli i bolnom situacijom u kojoj obitelji ne mogu odati dužno poštovanje pokojnima", dodao je.

Papa Franjo je u petak izjavio da "drakonske mjere nisu uvijek dobre", pozivajući biskupe i svećenike da se ne ostavljaju vjernike "same" u borbi s koronavirusom.

Ta je izjava shvaćena kao neizravna kritika mjera uvedenih u nekim zemljama, pa tako i u Italiji, kojima se zabranjuje kretanje, tako i posjeti svećenika vjernicima, osobito starijima i osamljenima te im ne dopuštaju javno slavljenje misa i održavanje sprovoda.

U Italiji su posljednja 24 sata najgora dosad.  U jedan dan od koronavirusa je umrlo 627 ljudi, daleko najviše dosad, piše Index.hr.

Ukupan broj umrlih u toj zemlji je 4032.  Ukupno je 47.021 zaraženih. Čak 5986  je novozaraženih u odnosu na jučer.

Trenutno je na koronavirus pozitivno 37.860 ljudi, a oporavilo se njih 5129.  Na intenzivnoj njezi je 2644 ljudi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter