(Hina/EPA)
Dok raste potreba za kvalitetnim izvještavanjem iz ratom pogođene Ukrajine, studenti novinarstva u sjevernom španjolskom gradu Pamploni uče o ratnom reporterstvu i etičkim standardima koje je ondje uspostavio hrvatski novinar i emigrant Luka Brajnović.
Sveučilište Navarra od 1997. godine dodjeljuje nagradu u sjećanje na svog profesora koji je formirao više od 30 generacija novinara te napisao prvi priručnik o novinarskoj etici na španjolskom jeziku.
"To sjećanje na mog oca bazira se na nužnosti prenošenja istine publici", kaže njegova kćerka Olga Brajnović, i sama novinarka.
"Publika treba znati što se događa u svijetu, a da bi dobila istinitu informaciju novinari moraju bazirati svoj rad na profesionalnoj etici", dodala je u razgovoru za radijsku postaju Onda Cero.
Nakon što je pandemija koronavirusa posustala u Španjolskoj, studenti su se vratili u klupe, a time i dodjela nagrade koja nije mogla biti održana prošle godine.
Priznanje je prošli mjesec posmrtno dodijeljeno Davidu Beriainu, španjolskom novinaru ubijenom u travnju 2021. u Burkini Faso dok je radeći reportažu o zabranjenom lovu došao na teritorij pod kontrolom islamističkih militanata.
Njegova majka Angelines nije mislila da će ga posljednji put vidjeti prije odlaska iz Pamplone.
"Ja sam uvijek patila kada bi odlazio u zone sukoba, ali uvijek se vraćao", kaže. "Bio je poutpuno predan ovoj profesiji te je volio život".
Postumno nagrađen i Siniša Glavašević
Beriain je treći novinar posmrtno nagrađen za rad kojim je "čvrsto branio dostojanstvo osoba te ljudske vrijednosti slobode, tolerancije i solidarnosti".
"On je tragajući za istinom pronašao smrt", kaže Olga Brajnović ističući njegov slobodni duh.
Godine 2001. priznanje je odano i ratnim reporterima Siniši Glavaševiću, ubijenom u Vukovaru te Miguelu Gilu, poginulom u Sijera Leoneu. Tada su u aulu Sveučiliša u Navarri došli drugi ratni reporteri te pričali o svojim iskustvima.
"Dok riskiraju živote u ratnim zonama imaju problema s nadležnim urednicima u zemljama iz kojih dolaze", kaže Brajnović.
Miho Dobrašin
"Žale se da se ne pridaje tolika važnost onome što šalju. Oni na terenu vide što se događa, međutim, na Zapadu živimo udobno i mirno pa se ne pridaje tolika važnost primjerice mrtvima u atentatu dalekim zemljama", dodaje.
Olga kaže da njezinu ocu nije bilo drago kada mu je rekla da želi biti novinarka. "Život novinara nije jednostavan. Sjećam se kako mi je to govorio", napominje.
Luka Brajnović, rođen u Kotoru, u svojim se kolumnama zalagao za slobodno izražavanje vjeroispovijesti, pravo hrvatskog naroda na samostalno odlučivanje i stjecanje samostalnosti te na antirasizam.
Godine 1941. su ga zatvorili talijanski fašisti a kasnije i jugoslavenski partizani koji su ga vodili na strijeljanje no po završetku Drugog svjetskog rata no Brajnović je izbjegao iz Zagreba, gdje je doktorirao pravo, u Austriju.
Iz Austrije je otišao u Italiju pa zatim u Španjolsku gdje su mu ponudili posao profesora novinarstva.
"Nagrada se počela dodjeljivati dok je bio živ, te se on bio iznenadio njome. Smatrao je da neće dugo trajati no protekle su mnoge godine i nastavlja se dodjeljivati", kaže Olga koja je 2019. godine objavila knjigu "Ljubavna i ratna odiseja" o životu svog oca.
"Bio bi ponosan kada bi vidio koliko je osoba koje zaslužuju ovu nagradu", dodaje.
Nove tehnologije, no etičke vrijednosti iste
Brajnović je preminuo 2001. godine u Pamploni, a njegova kći napominje kako bi, da je živ, "bio iznenađen novinarstvom u kojem se zbog novih tehnologija lako i brzo pristupa izvorima i podacima".
"Zbog toga danas ima novinara koji ne ustaju iz svoje stolice kako bi napravili vijest. Nekada je trebalo biti na ulici, snalaziti se i suočavati s poteškoćama", ističe Olga.
Kada čita očeve zapise uviđa koliko su primjenjivi i na današnje vrijeme, bez obzira na nove medije komuniciranja.
"Etičke vrijednosti su i dalje iste", naglašava i poziva novinare da se pridržavaju najviših standarda ove profesije.
"Moramo svijetu pokazati da je novinarska etika živa. Da ona živi u većini profesionalnih novinara premda ima onih koji nas diskreditiraju u javnosti", kaže.