Rat za naftu eskalira

VIDEO / Kaos u Zaljevu: Tankeri u plamenu nakon napada iranskih čamaca

| Autor: Hina
(Foto: Screenshot / X)

(Foto: Screenshot / X)


Dva tankera gore u četvrtak u iračkoj luci nakon udara iranskih čamaca natovarenih eksplozivom, što je korak dalje u napadima koji su prekinuli izvoz nafte s Bliskog istoka i pokazatelj su da rat protiv Irana nije dobiven kako tvrdi američki predsjednik Donald Trump.

Dramatične fotografije snimljene u vodama oko luke Basre prikazuju brodove zahvaćene golemim požarima nakon napada za koje su iračke vlasti optužile iranske čamce. Poginuo je najmanje jedan član posade.

Nekoliko sati ranije u Zaljevu su pogođena još najmanje tri broda. Iračka nacionalna garda preuzela je odgovornost za jedan napad, onaj na tajlandski brod za prijevoz rasutog tereta koji se zapalio. Zasad nepoznatim projektilom pogođen je i kontejnerski brod kod Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Dovodeći u pitanje tvrdnju SAD-a i Izraela da su uništili većinu iranskih zaliha raketa dugog dometa, izvješća u četvrtak govore o novim napadima dronova na Kuvajt, Irak, UAE, Bahrein i Oman.

Proiranska libanonska milicija Hezbolah ispalila je dosad najveću salvu raketa na Izrael koji je uzvratio udarima na Bejrut.

Cijene nafte su ponovno skočile iznad stotinu dolara nakon što su ranije ovoga tjedna pale na krilima Trumpove izjave da je rat uskoro gotov.

Teheran je upozorio da dok ne prestanu američko-izraelski napadi neće dopustiti izvoz nafte kroz Hormuški tjesnac, najvažniju rutu za trgovinu energentima koja prolazi uz iransku obalu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter







Trenutno na cestama