(Reuters)
Delegacija Europske unije u Bosni i Hercegovini osudila je u petak planove vlasti Republike Srpske da uvedu pričuvni sastav entitetske policije uz poruku kako bi umjesto toga valjalo jačati postojeće sigurnosne agencije u državi koje se suočavaju s kroničnim nedostatkom kadra.
Dan nakon što je parlament RS glasovima vladajuće većine koju kontrolira Milorad Dodik po hitnom postupku usvojio prijedlog izmjena zakona o unutarnjim poslovima kojim se uspostavlja pričuvni sastav policije uz obrazloženje da je to nužno radi očuvanje javnog reda i mira te suočavanje s kriznim situacijama, uslijedile su brojne osude uključujući tvrdnje oporbe kako Dodik na taj način sebi stvara "pretorijansku gardu" koja bi mu trebala pomoći da ostane na vlasti.
Jačanje policijskih struktura u RS planirano je u jeku političke krize koja mjesecima potresa BiH i kada se entitetska policija otvoreno suprotstavlja državnim policijskim agencijama koje su dobile zadaću privesti Dodika zbog neodazivanja pozivima na saslušanje.
Ministar unutarnjih poslova RS Siniša Karan taj je prijedlog branio tvrdnjama kako entitetskom MUP-u koji ima 5500 policajaca nedostaje njih oko tisuću pa je dovedena u pitanje sposobnost reagiranja u "nepredvidivim situacijama".
Tvrdio je da će pričuvni policijski sastav brojati najviše do 20 posto od ukupnog broja djelatnih policajaca kao i da će oni nositi oružje samo kada je to nužno.
Predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić opisao je taj plan kao krajnje opasan i provokativan postupak koji predstavlja prijetnju miru.
"Takvi jednostrani potezi produbljuju podjele, bude strahove i stvaraju klimu nepovjerenja koja nas sve može odvesti u ozbiljnu krizu", izjavio je Nikšić dok je ministar unutarnjih poslova Federacije Ramo Isak najavio odgovor istom mjerom.
"Federacija BiH će odgovoriti recipročno, dakle formiranjem pričuvnog sastava policije u Federaciji BiH, najavio je Isak koji tvrdi kako Dodik sumnja u lojalnost djelatnih policajaca pa sada pokušava u te strukture uvesti one koji uživaju njegovo osobno povjerenje.
Iz delegacije EU u BiH reagirali su izjavom u kojom su izrazili žaljenje zbog odluke parlamenta RS istaknuvši kako je to nepotreban i kontraproduktivan potez koji povećava rizik od produbljivanja podjela u BiH.
Podsjetili su kako je veliki broj radnih mjesta u policijskim tijelima u BiH upražnjen pa stoga pozivaju tijela vlasti da pronađu sustavno rješenje za taj problem na način koji će osigurati dugoročnu održivost u cilju učinkovite borbe protiv kriminala i korupcije.
To smatraju posebice važnim nakon odluke Europskog vijeća iz ožujka 2024. godine o otvaranju pristupnih pregovora s BiH jer se sada od svih političkih aktera u toj zemlji očekuje da svoje napore usmjere na reforme potrebne za napredak na europskom putu.
Osudama najava uspostave pričuvnog sastava policije u RS pridružilo se i veleposlanstvo Velike Britanije u BiH.
"Odluka o formiranju pričuvnih snaga policije RS je nepotrebna i vodi ka eskalaciji. Bilo bi bolje uložiti napore u postojeće policijske snage. Velika Britanija i naši međunarodni partneri pozivaju da se preispita ova odluka", izjavio je britanski veleposlanik Julian Reilly.