(Reuters)
Rusija je u četvrtak objavila da je prihvatila vjerodajnice novog veleposlanika Afganistana, čime je postala prva država koja je priznala talibansku vladu te zemlje.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da Moskva vidi dobre izglede za razvoj veza te da će nastaviti podržavati Kabul u sigurnosti, borbi protiv terorizma i kriminala vezanog uz drogu. Također vidi značajne trgovinske i gospodarske prilike, posebno u energetici, prometu, poljoprivredi i infrastrukturi.
"Vjerujemo da će čin službenog priznanja vlade Islamskog emirata Afganistana dati poticaj razvoju produktivne bilateralne suradnje između naših zemalja u raznim područjima", priopćilo je ministarstvo.
Afganistanski ministar vanjskih poslova Amir Khan Muttaqi rekao je u izjavi: "Cijenimo ovaj hrabar korak Rusije i, ako Bog da, poslužit će kao primjer i drugima."
Nijedna druga zemlja nije formalno priznala talibansku vladu koja je preuzela vlast u kolovozu 2021. poslije kaotičnog povlačenja SAD-a iz Afganistana nakon 20 godina rata. Međutim, Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Uzbekistan i Pakistan imenovali su veleposlanike u Kabulu, što je korak prema priznanju.
Ruski potez predstavlja važnu prekretnicu za talibansku administraciju koja nastoji ublažiti svoju međunarodnu izolaciju.
Washington će vjerojatno pomno pratiti taj potez. SAD je zamrznuo milijarde u imovini afganistanske središnje banke i uveo sankcije nekim visokim čelnicima talibana, što je doprinijelo tome da je afganistanski bankarski sektor uvelike odsječen od međunarodnog financijskog sustava.
Rusija postupno gradi odnose s talibanima, za koje je predsjednik Vladimir Putin prošle godine rekao da su sada saveznik u borbi protiv terorizma.
Od 2022. Afganistan uvozi plin, naftu i pšenicu iz Rusije. Rusija je 2003. zabranila talibane kao teroristički pokret, ali zabrana je ukinuta u travnju ove godine.
Rusija vidi potrebu za suradnjom s Kabulom jer se suočava s velikom sigurnosnom prijetnjom islamističkih militantnih skupina sa sjedištem u nizu zemalja od Afganistana do Bliskog istoka, a talibani tvrde da rade na iskorjenjivanju prisutnosti Islamske države u Afganistanu.
Zapadni diplomati kažu da je put talibana prema širem međunarodnom priznanju blokiran sve dok ne promijene politiku u pitanju ženskih prava. Talibani su zatvorili srednje škole i sveučilišta za djevojke i žene te su uveli ograničenja na njihovo kretanje bez muškog skrbnika. Tvrde da poštuju ženska prava u skladu sa svojim strogim tumačenjem islamskog prava.