(Reuters)
Administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa je odlučila odustati od rezanja strane pomoći za Tibetance u izgnanstvu te osigurati sedam milijuna dolara za projekte u područjima poput zdravstva i obrazovanja, kazao je čelnik tibetanske vlade u egzilu u srijedu.
Trumpova administracija je počela rezati stranu pomoć nakon što je došla na vlast u siječnju u sklopu svoje politike "America First", što je utjecalo na razne programe, uključujući one za osiguravanje hrane i sprečavanje širenja HIV-a u nekim od najsiromašnijih krajeva svijeta.
Penpa Tsering, vođa Središnje uprave Tibeta (CTA) u Indiji, odnosno vlade u izbjeglištvu, kazao je da vjeruje da su Tibetanci postali "kolateralna šteta" u rezovima strane pomoći te da je njihovo vodstvo naporno radilo kako bi vratilo financiranje iz SAD-a.
"Sretan sam što vas mogu obavijestiti da je vlada SAD-a odlučila ukinuti prekid (financiranja)", rekao je Tsering novinarima u gradu Dharamshali na sjeveru Indije, na marginama proslave 90. rođendana Dalaj lame, duhovnog vođe tibetanskog budizma.
"Primili smo ovu poruku prekjučer".
Veleposlanstvo Sjedinjenih Država u New Delhiju nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom.
Tsering je kazao da su rezovi pomoći SAD-a utjecale na rad CTA-a.
"Uspjeli smo nadoknaditi jaz u dogovoru s drugim vladama. Također, u budućnosti ćemo razmatrati načine kako da diverzificiramo svoje izvore", dodao je.
Dalaj lama je svoje sljedbenike u srijedu uvjeravao da će se nakon svoje smrti reinkarnirati kao novi duhovni vođa tibetanskog budizma i pojasnio postupak sukcesije, koji će vjerojatno obnoviti spor s Kinom.
Peking smatra Dalaj lamu, koji je u Indiju pobjegao iz Tibeta 1959. nakon neuspjelog ustanka protiv kineske vlasti, separatistom.
Sjedinjene Države, koje se suočavaju sa sve većom konkurencijom Kine kada je riječ o globalnoj dominaciji, u više su navrata rekle da su predane poboljšanju ljudskih prava Tibetanaca. Zakonodavci u SAD-u su ranije kazali da neće dozvoliti da Kina utječe na izbor Dalaj laminog nasljednika.