Sjena sukoba

Američki dužnosnici otkrili da se Iran pripremao za miniranje Hormuškog tjesnaca

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Iranska vojska je prošlog mjeseca ukrcala podvodne mine na brodove u Perzijskom zaljevu, što je dodatno povećalo zabrinutost u Washingtonu da se Teheran sprema blokirati Hormuški tjesnac nakon izraelskih napada na ciljeve diljem Irana, izjavila su za Reuters dvojica američkih dužnosnika.

Pripreme za miniranje važnog plovnog puta, koje ranije nisu bile objavljene i koje je otkrila američka obavještajna služba, dogodile su se nakon što je prošlo određeno vrijeme od prvog izraelskog raketnog napada na ciljeve u Iranu, izvedenog 13. lipnja, naveli su dužnosnici koji su zatražili anonimnost zbog iznošenja osjetljivih podataka. Ukrcavanje mina, koje još nisu postavljene u tjesnac, sugerira da je Teheran možda ozbiljno razmatrao zatvaranje jednog od najprometnijih svjetskih plovnih puteva, što bi dodatno produbilo sukob i ozbiljno omelo svjetsku trgovinu.

Otprilike petina svjetske trgovine naftom i plinom prolazi kroz Hormuški tjesnac, a blokada bi vjerojatno izazvala nagli rast cijena energenata. Cijene nafte na globalnom tržištu su pale za više od 10% nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, djelomično zahvaljujući olakšanju što sukob nije izazvao značajne poremećaje u trgovini "crnim zlatom". Iranski parlament je, navodno, 22. lipnja podržao mjestu za blokadu tjesnaca, nedugo nakon što je američka vojska bombardirala tri ključna iranska nuklearna postrojenja u pokušaju da zaustavi iranski nuklearni program.

Ta odluka nije bila obvezujuća, a konačnu odluku o zatvaranju trebalo je donijeti Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost Irana, izvijestila je tada iranska televizija Press TV. Iran je tijekom godina više puta prijetio zatvaranjem tjesnaca, ali nikada nije proveo tu prijetnju u djelo.

Prema podacima kojima Reuters raspolaže, nije moguće sa sigurnošću utvrditi kada je točno tijekom izraelsko-iranskog zračnog rata Teheran ukrcao mine, ni jesu li one u međuvremenu iskrcane.

Dvojica dužnosnika su izjavila da američka vlada ne isključuje mogućnost da je ukrcavanje mina bilo varka. Iranci su mogli pripremiti mine kako bi uvjerili Washington da ozbiljno razmatraju zatvaranje tjesnaca, bez stvarne namjere da to učine, rekli su dužnosnici.

Hormuški tjesnac nalazi se između Omana i Irana te povezuje Perzijski zaljev s Omanskim zaljevom na jugu i Arapskim morem dalje prema istoku. Na najužem dijelu širok je 34 kilometra, a brodski put je širok samo oko 3 kilometra u svakom smjeru.

Članice OPEC-a Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt i Irak izvoze većinu svoje nafte kroz tjesnac, uglavnom prema Aziji. Katar, jedan od najvećih svjetskih izvoznika ukapljenog prirodnog plina, gotovo sav svoj LNG šalje tim pravcem.

Iran također većinu svoje nafte izvozi kroz taj prolaz, što u teoriji ograničava njegovu sklonost da ga zatvori. Ipak, Teheran je posvetio znatne resurse kako bi osigurao da to može učiniti ako bude potrebno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter