(Reuters)
Velika Britanija je pristala na najznačanije preslagivanje odnosa s EU na području obrane i trgovine od brexita, nakon što je američki predsjednik Donald Trump nagalavačke okrenuo svjetski poredak i potaknuo dvije strane da se približe jedna drugoj i odmaknu od ogorčenog i zajedljivog razlaza.
Gotovo devet godina nakon što je Britanija izglasala izlazak iz europskog bloka, ta druga zemlja u Europi po potrošnji za obranu će sada moći sudjelovati u zajedničkim projektima vojne nabave. Dogovoren je i olakšani pristup britanskih posjetitelja i prehrambenih proizvoda u EU, a potpisan je i novi sporazum o ribarstvu.
U samom središtu preslagivanja odnosa je pakt o obrani i sigurnosti koji će omogućiti britanskim kompanijama poput BAE-a, Rolls-Roycea i Babcocka da sudjeluju u programu naoružavanja Europe vrijednom 150 milijardi eura.
Premijer Keir Starmer je, u pratnji predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i predsjednika Europskog vijeća Antonija Coste, rekao da počinje "novo razdoblje u našim odnosima".
Britanija je EU napustila 2020., ali Starmer pokušava ojačati veze s najvećim trgovinskim partnerom zemlje otkako je njegova Laburistička stranka lijevog centra pobijedila na prošlogodišnjim izborima.
Britanski premijer je uvjeren da će sporazum poboljšati položaj britanskih proizvođača koji se trenutno suočavaju s provjerama proizvoda ili ne mogu izvoziti u Uniju te da će olakšati život obiteljima koje se suočavaju s većim računima i redovima prilikom putovanja.
Starmer, koji je zagovarao ostanak u EU, uvjeren je da će dobrobiti iz sporazuma poput bržeg propuštanja britanskih turista u europskim zračnim lukama utišati povike o "izdaji" koji dolaze iz stranke Nigela Faragea.
Von der Leyen je rekla da sporazum dviju strana šalje poruku svijetu. "U vremenu globalne nestabilnosti i kada se naš kontinent suočava s najvećom prijetnjom unazad nekoliko generacija, mi se u Europi držimo zajedno".
Britanija ističe da će preslagivanje odnosa s Unijom smanjiti birokraciju za hranu i poljoprivredne proizvode, učiniti hranu jeftinijom, poboljšati energetsku sigurnost i dodati gotovo devet milijardi funti (12,1 milijardu američkih dolara) britanskom gospodarstvu do 2040.
Što se tiče ribarstva, britanska plovila i plovila članica EU-a imati će pristup vodama dviju strana dvanaest godina, a zauzvrat će Britanija biti nagrađena trajnim smanjenjem birokracije i graničnih kontrola, što je sprečavalo male proozvođače hrane da izvoze u Europu.
Dogovor o mobilnosti mladih tek se očekuje i Britanija razmatra sudjelovanje u programu studentske razmjene Erasmus+.
To je treći sporazum koji je Britanija sklopila ovaj mjesec, nakon sporazuma sa SAD-om i Indijom. Iako se ne očekuje da će sporazum odmah potaknuti rast ekonomije, stručnjaci kažu da će osnažiti poslovno povjerenje koje bi potom moglo privući više nego potrebne investicije.
Ankete pokazuju da većina Britanaca sada žali što je njihova zemlja napustila EU, ali se ne bi htjeli ponovo pridružiti. Nigel Farage, koji je desetljećima radio na brexitu, vodi u anketama javnog mnijenja, što Starmeru daje ograničen prostor za manevriranje.
Usprkos sporazumu s EU, britansko gospodarstvo će ostati dosta različito u odnosu na razdoblje prije izlaska iz Unije. S brexitom je londonski financijski centar izgubio tisuće poslova i smanjen je prihod od poreza.